406 De verliezen der Japansche marine bedroegen bij den strijd om Wei- hai-wei aan dooden 27 man, waaronder 4 officieren, en aan gewonden 38 man, waaronder 4 officieren, totaal 65 buiten gevecht gestelden. Een besluit van den Keizer van China, verwoed over het verlies der oorlogshaven, gelastte den Gouverneur van Sjantoeng, dat allen, die de vesting verlaten hadden, zouden onthoofd worden, zonder dat hiertoe tevoren aan den troon verlof zou worden gevraagd Zoo was dan Wei-hai-wei gevallen, met eere te gronde gegaan, met eere gewonnen Met den val dier oorlogshaven was de kracht des tegenstanders gebrokende terugslag op de houding van Soeng's troepen in MaDt- sjoerije was tastbaar, en TientsjoeaDgtai viel na drie weken als laatste barrière. We meenen dan ook ons overzicht over de vijandelijkheden te kunnen besluiten: de krijgsverrichtingen buiten het operatietooneel van Korea-Mantsjoerije en het Sjantoeng-gebied zijn zonder betee- kenis in dezen oorlog geweest. Die operatiën (wij doelen hier op het optreden tegen de Pescadores en Formosa) zullen mettertijd eene afzonderlijke studie kunnen uitmaken, in het geheel niet van waarde ontbloot, vooral niet voor ons. Doch die strijd ontstond voor het belangrijkste gedeelte eerst na den oorlog, ten gevolge van den vrede, en als zoodanig valt hij buiten deze studie. Daarenboven zijn ook de onder ons bereik liggende berichten over alle krijgsverrichtingen vallende buiten hetgeen wij in het vorenstaande gaven, te vaag en te onjuist, om hen als uitgangs punt voor een overzicht te bezigen. Gaan we dan ten slotte nog na, hoe het der staatkunde gelukte aan het voortzetten der vijandelijkheden paal en perk te stellen. Vredesmissie. Wapenstilstand. Vrede. Had aan Japansche zijde bij de oorlogsverklaring de politiek reke- ning gehouden met de eischen der strategie, het verloop der gebeur tenissen heeft ten duidelijkste doen zien, dat het tijdstip van het openen der vijandelijkheden aan de andere zijde niet gelukkig gekozen was: China was voor den oorlog niet gereed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 433