410 W einige dagen later bracht ons de telegraaf het bericht van den wapenstilstand in het Noordelijk operatiegebied: Korea, Mantsjoerije, Sjantoeng. (1) Heeft de aanslag op Li-Hoeng-tsjang den keizer doen besluiten, diens verzoek in te willigen, het is ons onbekend, doch niettemin alleszins aanneembaar. De wapenstilstand zou zoo werd bepaald tot 20 April voortduren, tenzij voor dien tijd de vredesonderhandelingen moesten worden geschorst. Dit had niet plaats en reeds den 17en April werd te Simonoseki het vredesverdrag geteekend, dat een einde maakte aan den Oost- Aziatischen krijg. Tot het uitwisselen der ratificatiën, dat den 8en Mei te Tsifoe plaats had, werd de wapenstilstand nog tot dien datum verlengd. Wat was het resultaat der onderhandelingen geweest, wat de prijs van Japan's zegevierenden tocht? „China erkent de onafhankelijkheid van Korea. „Het staat het Zuidelijk gedeelte van Liautong af tot de lijn Antong (aan de Jaloe-monding)-Fenghoeantsjiug-Haitsjing-Jintoekou met de tot dit gebied behoorende eilanden, benevens de Pescadores en Formosa. „Het betaalt eene oorlogsschatting groot 200.000.000 taels, in acht termijnen te voldoen. De eerste termijn, groot 50.000.000 taels moet zes maanden, de tweede even groote twaalf maanden na de uitlevering der ratificatiën worden betaald. De overblijvende 100.000.000 taels in zes jaarlijksche termijnen, de eerste na 3, de tweede na 4 jaren, enz. Yan de onbetaalde gedeelten wordt 5°/0 geheven, zoodra de vervaldag van den eersten termijn is ingetreden. Is de geheele schatting in drie jaren afgelost, dan wordt geene rente te goed gedaan. „Voor den wereldhandel zullen de havens Nanking, Kaifong, Sjaoking, W oetsjou (aan de Kanton-rivier) en Tsjintoe worden opengesteld. „Japan heeft het recht de rivieren te bevaren, welke toegang geven tot Foetsjoe en Hangtsjoe, alsmede de Jang-tse-rivier tot Thang-kiang. (1) Het Zuidelijk terrein des oorlogs: de provincie Kiangsoe, de Pescadores, waar den 2Sen Maart eene landing was uitgevoerd en het eiland Formosa waren dus niet in het verdrag begrepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 437