411 „Het mag machinerieën invoeren en bezit het recht tot het oprichten van fabrieken en katoenspinnerijen. „Japan mag als waarborg, dat China zijne verplichtingen zal nakomen, Wei-hai-wei bezet houden de bezetting, welke niet sterker dan eene brigade mag zijn, wordt voor een vierde gedeelte op China's kosten onderhouden. Na de betaling van de eerste twee termijnen der oorlogsschatting (en nadat de ratificatiën van een te sluiten handels- en scheepvaartverdrag uitgewisseld zullen zijn) zal Japan Wei-hai-wei ontruimen, onder voorwaarde, dat China als waarborg voor de betaling der overige termijnen de opbrengst der douane verpandt." Voorts andere bijkomende bepalingen, o. a. aangaande de uitwisseling van krijgsgevangenen en het straffeloos blijven van de Chineezen, welke op eenigerlei wijze de Japanners hebben bijgestaan. Interventie der mogendheden. .Xu Keizerlijk rescript. De Staat is eene egoïstische figuur - moet deze stelling nog bewezen worden, de oorlog tusschen China en Japan levert daartoe de middelen. Of is het eene toepassing van zedelijke beginselen, eene uiting van rechtsgevoel en billijkheid geweest, die de drie mogendheden Duitsch- land, Frankrijk en Rusland hebben doen besluiten gevolg te geven aan de bede van China, ten einde eene verzachting van de vredes voorwaarden in het verdrag van Simonoseki te verkrijgen. We hadden het zoo gaarne gewenscht. Doch egoïsme is slechts het antwoord, dat op de vraag der vreemde interventie u gegeven kan worden. Die tusschenkomst is een diplomatiek succes geweest van Rusland Duitschland en Frankrijk zijn medegegaan, wijl zij hunne belangen daarmede, het zij dan direct of indirect, het meest gebaat zagen zeer zeker niet uit edeler drijfveeren. Is de vraag gesteld, of Japan door het bezet houden van Liautong eene strategische stelling ging innemen, die het voortbestaan van nabuurstaten zou bedreigen F Heeft men gevraagd of het de wensch was van de bevolking die reeds eenige maanden de heilzame werking van een rechtvaardig bestuur gekend bad om onder Japansch bestuur te komen, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 438