413 Voor het laten vallen van dien eisch trad eene schadevergoeding, vermoedelijk van 50.000.000 taels in de plaats; China sloot daartoe, onder garantie van Rusland, eene leening. Eindelijk zien we nog Spanje vergeefsche pogingen bij de Euro- peesche hoven aanwenden, om eene interventie te bewerkstelligen voor de teruggave van Formosa, dat zijne Philippijnen zoude bedreigen! We meenen met dit bericht zonder nader commentaar te kunnen volstaan. De Toestand op Formosa. Besluit. In ons overzicht der krijgsverrichtingen onthielden we ons van eene behandeling der vijandelijkheden, welke in het Zuidelijk gedeelte van China hebben plaats gehadzij vormen meer een afzonderlijk onderdeel, dat buiten den eigenlijken oorlog valt. Zonderen wij de landing op de Pescadores van 23 Maart af, dan kan gezegd wor den, dat de tegenstand begon na het totstandkomen van het vredes verdrag en de overgave van Formosa aan het Japansche bestuur. Het was de vrees voor een rechtvaardig bewind, waardoor alle tot nu toe heerschende praktijken zouden komen te vervallen, welke de tegenkanting tegen het nieuwe gezag veroorzaakte. Eene nieuwe republiek werd uitgeroepen, doch veel succes had zij niet. Japan trad als overal elders krachtig op. Niettemin stuit het bij de vestiging van zijn gezag op tal van hin dernissen ook de gezondheidstoestand der troepen is niet bevredigend. Of het spoedig slagen zal, het eiland, dat voor de Oostelijke helft nog uit onafhankelijk gebied bestaat, metterdaad onder zijn bestuur te krijgen, wij kunnen het antwoord hierop met de ervaring uit onze krijgsgeschiedenis voor oogen, niet gevende voortvarendheid en de energie van den Japanner doen ons evenwel ook in dat opzicht de beste verwachtingen koesteren. Welke gevolgen zal de oorlog hebben?.... Legio tijdschriftartikelen, brochures, kolommen druks in tal van dagbladen van de meest verscheiden kleur, richting en landaard heb ben die vraag beantwoord. En de meeningen, die dienaangaande verkondigd zijn, zijn even vele.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 440