DE MILITAIRE VESTIGING IN DE PREANGER- REGENTSCHAPPEN. In het laatst van 1890 werd besloten een onderzoek te doen instellen naar de geschiktheid voor eene eventueele legering van troepen van Bandoeng, Tjimahi, Padelarang, Garoet, Tjiandjoer en Soekaboemi, alle gelegen in de Preanger-Regentschappen en dit te doen plaats hebben door den directeur of den onderdirecteur van het magnetisch en meteorologisch observatorium te Weltevreden in vereeniging met een officier der genie. Terwijl daarop de eerstaanwezend genie-officier in de 1® militaire afdeeling op Java als lid der commissie werd aangewezen, trad de directeur van genoemd observatorium, de heer Dr. J. P. van der Stok als het andere lid op. Al zeer spoedig werd nu overgegaan tot de opstelling op de genoemde plaatsen van instrumenten ten behoeve van de te verrichten meteorolo gische waarnemingen. Het duurde tot het 2® semester 1892 eer de uitkomsten van die gedurende geruimen tijd voortgezette waarnemingen en de verder verzamelde algemeene gegevens konden worden verwerkt en het zoo noodige plaatselijke onderzoek (door den luitenant-kolonel der genie A. J. J. Staal) kon worden gehouden. De resultaten van een en ander werden bijeengebracht in een gemeenschappelijk verslag, dat nog vóór het eind van 1892 aan Hoogerhand werd aangeboden. Hieronder volgt nu, behalve de Inleiding en het Topographisch overzichtwaarmede dit verslag opent, hetgeen daarin vermeld wordt ten aanzien van het Klimaat en den Algemeenen gezondheidstoestand. De daarbij behoorende staten of tabellen zijn weggelaten, omdat de kennisneming er van hier niet bepaald noodig is, te minder nu de uitkomsten in het rapport worden vermeld en besproken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 446