419 windrichting, terwijl ter constateering van den algemeenen gezond heidstoestand, behalve dat inzage is genomen van de rapporten maandelijks door de met de waarneming van den burgerlijken genees kundigen dienst belaste geneesheeren aan den Chef over den Genees kundigen dienst aangeboden en door dezen welwillend ter beschikking van de commissie /gesteld, mondelinge informatiën zijn ingewonnen. Het onderzoek naar de gesteldheid van het terrein, de watervoor ziening en de bouwmiddelen heeft plaats gehad van 25 Augustus tot 11 October 1892. 3. Hieronder volgt nu hetgeen ten aanzien van een en ander van de verschillende plaatsen te zeggen valt, daarbij zal worden aangevangen met een zeer beknopt topographisch overzicht, dat begin nende met Bandoeng, de hoofdplaats van het gewest en in meer dan één opzicht op den voorgrond tredende, successievelijk loopen zal over Tjimahi, Padelarang, Garoet, Tjiandjoer en Soekaboemie, eene volgorde die over het algemeen verder zal worden in acht genomen. Topographisch overzicht. 4. Bandoeng. Bandoeng, de hoofdplaats van de residentie Preanger-ftegentschappen, is gelegen op 714 M. boven de oppervlakte der zee op de zoo genoemde hoogvlakte (plateau) van Bandoeng, gevormd door het bovenstroomsgebied van de Tjitaroem met het omgevend randgebergte. De plaats zelf ligt aan de beide oevers van de Tjikapoendoeng, eene rechterzijrivier van de Tjitaroem, omstreeks het midden van het plateau, op den voet van den G. Tangkoeban-Prahoe. Tjimahi. Tjimahi, eveneens op de genoemde hoogvlakte, aan den grooten en aan den spoorweg van Batavia naar Bandoeng, op 7 paal van de laatste plaats en van daar per spoor in ongeveer een kwartier uur te bereiken, is de hoofdplaats van het district Tjilokotot en de stand plaats van een wedono. Het ligt op 760 M. boven de oppervlakte der zee op den voet van den G. Boerangrang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 448