421 Klimaat. 5. Meteorologische waarnemingen, bestaande uit observaties van de temperatuur, den vochtigheidstoestand der lucht, den regenval en de windrichting zijn verricht van af Februari 1891 tot en met Mei 1892 te Bandoeng, Tjimahi, Padelarang, Garoet en Soekaboemie en van Mei 1891 tot Mei 1892 te Tjiandjoer. De temperatuurs-en vochtigheidswaarnemingen zijn geleverd door zelfregistreerende instrumenten van Richard, die daartoe op eene voor de directe werking der zonnestralen en van de nachtelijke uitstraling beschutte plaats waren opgesteld, zoodanig dat de lucht aan alle zijden vrijen toegang had. Gedurende den tijd waarop zij in werking waren, zijn zij drie malen vergeleken met standaardinstrumenten van het observatorium, uit welke vergelijking bleek, dat de genoemde instrumenten met vol doende juistheid de temperatuur en de vochtigheid registreerden en dat vooral de thermograaf een vertrouwbaar en gemakkelijk te behan delen instrument was. Slechts enkele malen moesten de instrumenten naar het observato rium opgezonden worden, meestal omdat het uurwerk moest worden schoongemaakt. De behandeling der instrumenten was opgedragen te Bandoeng aan den gepensionneerden ambtenaar Yeer, te Tjimahi aan den opzichter bij den dienst der S. S., te Padelarang aan den haltechef, te Garoet aan den opzichter bij den dienst der S. S., te Tjiandjoer is de zorg voor deze instrumenten welwillend op zich genomen door den assistent-resident en te Soekaboemie door den stationschef onder toezicht van den assistent-resident. De windwaarnemingen zijn gedaan met behulp van een eenvoudigen van bamboe vervaardigden windwijzer, zooals door de bevolking op de sawahs wordt gebruikt voor 't verjagen van vogels. Zij werden verricht te Bandoeng door den Heer Yeer, te Tjimahi door den Inlandschen haltechef, te Padelarang door den halte- en te Garoet door den stations chef, te Tjiandjoer door den regent en te Soekaboemie door den assistent-resident. De regenval werd opgenomen: te Bandoeng, Tjiandjoer en Soeka- boemi met behulp van de aldaar reeds langen tijd gestationneerde gou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 450