423 Bandoeng Tjimahi Soekaboemi Tjiandjoer Batavia Ter vergelijking met 22°64 23°18 23°31 23°84 26°30 eene plaats, waarvan de temperatuurstoestan- den volkomen bekend zijn, is hier de gemiddelde temperatuur van Ba tavia voor hetzelfde tijdvak Mei 1891Mei 1892 bijgevoegd. Uit dit overzicht volgt dat van de zes plaatsen Garoet de laagste, Tjiandjoer de hoogste gemiddelde temperatuur heeft en dat alle aan merkelijk in dit opzicht met Batavia verschillen. Bij de beoordeeling dezer getallen dient ia het oog gehouden te wor den dat, tengevolge van den buitengewoon drogen Oostmoesson van 1891, voorafgegaan door een weinig koelen Westmoesson, al deze getallen hooger zijn dan uit eene langjarige reeks van waarnemingen zou blijken. Dit doet echter geen schade aan de onderlinge vergelijkbaarheid, daar veilig aangenomen mag worden, dat dezelfde invloeden zich tegelijkertijd over groote landstreken doen gevoelen. Voorts is het opvallend, dat Tjimahi, schoon op korten afstand van Bandoeng en Pandelarang gelegen, in geenen deele, wat gemiddelde temperatuur betreft, met die plaatsen overeenstemt, maar eene tem peratuur heeft, die bijna een graad Celsius hooger is dan die te Padelarang is waargenomen, zoodat de gemiddelde temperatuur meer met Soekaboemi overeenkomt. In label B. N°. 2 zijn de hoogste temperaturen aangegeven, die in elke maand werden waargenomen. Hieruit blijkt dat, wat dezen gewichtigen klimaatsfactor betreft, de rangorde der stations volstrekt niet dezelfde is als die van de gemid delde temperaturen. De hoogste temperaturen n.l. 34°4, 34°6 en 35°5 kwamen voor respectievelijk te Padelarang, Bandoeng en Graroet zoodat, indien men wederom de plaatsen rangschikt naar orde der klimmende maximum-temperaturen, de rangorde bijna omgekeerd is in vergelijking met die der tabel I. Tabel II. Tjiandjoer32°9 Tjimahi3305

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 452