424 Soekaboemi33°9 Padelarang34°4 Bandoeng34°6 Garoet35°5 Ter vergelijking kan hierbij gevoegd worden, dat te Batavia de hoogste temperatuur gedurende dit tijdvak was 35° in October 1891, zoodat wat de maximum temperaturen betreft, die voor kunnen komen, de drie koelste stations weinig met Batavia verschillen, terwijl daaren tegen de drie warmste plaatsen een aanmerkelijk onderscheid aantoonen. Beter nog dan uit deze beschouwingen der absolute maxima, wier voorkomen in zekere mate als toevallig kan beschouwd worden, kan de vraag: waar de hoogste temperaturen te wachten zijn, beant woord worden uit de volgende samenstelling, waarin de gemiddelde maxima zijn gegeven, berekend uit den staat B. N°.2 wederom als vroeger, met het oog op de onderlinge vergelijkbaarheid, voor de periode Mei 1891 Mei 1892. Tabel III. Tjimahi29°5 Tjiandjoer30°3 Padelarang31°0 Bandoeng31°8 Soekaboemi32° l Garoet32°3 uit welk overzicht duidelijk blijkt, dat te Tjimahi en Tjiandjoer de minste drukkende maximum temperaturen voorkomen en dat Soe kaboemi in dit opzicht niet zoo gunstig bedeeld is, als uit de Tabel II zou blijken, maar, met Garoet, de hoogste middagtemperaturen kan hebben. Tabel B. N°.3, gevende de laagste temperaturen, die in elke maand zijn waargenomen, toont nog sterker dan die der maxima, het groote verschil aan dat er in de verschillende klimaten bestaat en in 't bijzonder tusschen die van Bandoeng, Padelarang en Garoet aan den eenen en van Tjimahi, Tjiandjoer en Soekaboemi aan den anderen kant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 453