432 waarin de grootste hoeveelheid op een dag gevallen is gegeven. Naar aanleiding van de tabellen E. N°. 1—3 kan nog worden opge merkt, dat maanden zonder regen of althans zonder noemenswaardigen regenval alleen voorkomen op de drie plaatsen der eerste bovengenoemde groep en dat zulk eene mogelijkheid van opeenvolging van droge da gen gedurende laDge perioden geacht kan worden een ongunstigen invloed uit te oefenen op den gezondheidstoestand in tropische streken. Windrichting. 9. In tabel F. is de gemiddelde windrichting gegeven voor drie uren daags, zoodat elke richting samengesteld is uit 30 of 31 obser vaties, en toevallige richtingen niet waarschijnlijk zijn. Al moet deze staat, in verband met de orographische eigenaardig heden der verschillende plaatsen den sleutel leveren tot de zich voordoende klimaatsverschillen, en zal hierin b. v. de oorzaak moeten worden gezocht van het feit, dat Tjimahi in zoo veel geringere mate onderworpen is aan het régime van den Oostmoesson dan Bandoeng en Padelarang, toch behooren dergelijke beschouwingen hier minder ter plaatse en bepalen wij ons tot de opmerking, dat alleen te Garoet een vrij sterke Zuidwesten wind doorstaat van af Mei tot December, terwijl overal elders reeds uit het feit, dat de windrichting veran derlijk is met de uren van den dag en de maanden van het jaar, blijkt dat geen wind van noemenswaardige kracht daar heerschende is. Ofschoon in het algemeen luchtverplaatsing en verversching tot de voordeelige klimaatsomstandigheden gerekend mogen worden en de wind te Garoet geene miasmata met zich schijnt te voeren, kan toch voor pas aangekomenen, vooral indien het optreden van den wind gepaard gaat met zeer koude nachten en warme dagen, zulk een wind aanleiding geven tot ongesteldheden der ademhalingsorganen, een nadeel dat misschien in de practijk zwaarder zal blijken te wegen, dan het voordeel dat in ruime ventilatie der landstreek gelegen is. Klimaat en gezondheidstoestand. 10. Ten einde een oordeel te kunnen vellen omtrent den vermoe- delijken invloed, dien het klimaat op den gezondheidstoestand voor gelegerde troepen zal uitoefenen, moeten eenige principieele stellingen worden vooropgesteld, waaraan de bovenstaande feiten getoetst worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 461