433 Hierbij moeten wij ons, uit den aard der opdracht, bepalen tot die enkele stellingen, die tegenwoordig algemeen als juist erkend worden, met ter zijde lating van de vele vraag- en strijdpunten, die op dit gebied te vinden zijn. In het algemeen kan een koel, droog en toch zacht klimaat met matige luchtbeweging als het ideaal van een gunstig klimaat be schouwd worden. Droogte echter, zooals die door de betrekkelijke vochtigheid wordt aangegeven, is een onzuivere maatstaf: de tempe ratuur moet altijd daarbij in het oog gehouden worden en wel speciaal het verschil, dat er bestaat tusschen de temperatuur van de lucht en die van het bloed. Lucht toch, die bij bloedwarmte met waterdamp verzadigd is, kan, in de longen gekomen, geen vocht meer opnemen en moet, fortiori, met de huid in aanraking gekomen, elke vrije huid werking verhinderen. In met waterdamp verzadigde lucht (d.i. bij eene betrekkelijke vochtigheid van 100 van 37° zou geen meDsch kunnen leven; de bijna volslagen werkeloosheid en onoverkomelijke loomheid, waar toe de bewoners van Britsch-Indië gedurende de zeer heete regen maanden (Juli en Augustus) gedoemd zijn, geven een voorbeeld van het nadeel, dat vocht, gepaard met hooge temperatuur, aan den gezond heidstoestand kan toebrengen. Lucht daarentegen, bij lage temperatuur met waterdamp verzadigd, wordt, in de longen gekomen en bij aan raking met de huid, verwarmd, verliest hierdoor terstond den oorspronkelijken vochtigheidsgraad en is, als ware zij droog geweest, in staat groote hoeveelheden vocht op te nemen. Indien dus op alle hier aan een klimatologisch onderzoek onder worpen plaatsen de betrekkelijke vochtigheid grooter blijkt dan te Batavia (zie tabel XI), zoo mag dit geen reden zijn om niet aan een bergstation in 't algemeen voor troepenlegering de voorkeur te geven boven eene kustplaats als Bataviahet groote verschil in gemiddelde temperatuur, zooals dit blijkt uit tabel I, geeft het recht om ten opzichte van het menschelijk lichaam met zijne constante temperatuur van 37° de klimaten der zes plaatsen als droger te signaleeren dan dat van Batavia. Daar hieromtrent nog vaak onjuiste begrippen heerschen, moge hierbij nog opgemerkt worden, dat volgens de bovenstaande beschou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 462