434 wingen een klimaat, waarin hout-, lederwerk, lakens en andere leven- looze voorwerpen van tijd tot tijd zoogenaamd „uitslaan", alleen wegens dit feit nog niet voor den mensch als vochtiger mag beschouwd worden dan een klimaat, waarin dit minder dikwerf of nimmer geschiedt; deze conclusie zou alleen juist zijn, indien de temperatuur voor beide plaatsen dezelfde is. Alles hangt af van de tempe ratuur, waarbij dit geschiedt; indien in Europa na eene periode van koude plotseling het weder omslaat, beslaan alle voorwerpen, terwijl toch de betrekkelijke vochtigheid geringer geworden is: het is hier de lage temperatuur der levenlooze voorwerpen, die de temperatuur wisseling niet snel kan volgen, waardoor het „aanslaan" wordt veroorzaakt. Om dezelfde reden kan het zijn, dat in een bergstation gedurende den Westmoesson voorwerpen beschimmelen, die hiervan te Batavia verschoond blijven, terwijl toch wegens het grootere verschil in temperatuur van buitenlucht en longweefsel, de ingeademde lucht aldaar eene grootere capaciteit voor 't opnemen van water damp zal hebben dan te Batavia. Uit de gemiddelde temperaturen der tabel I. blijkt terstond, dat een eigenlijk koel klimaat, zooals dit in Europa voorkomt, in tropische gewesten, tenzij misschien op enkele, zeer hoog gelegen vlakten, niet voorkomt; hiertoe zou eene gemiddelde temperatuur van ongeveer 15° een vereischte zijn, Eene krachtige huid- en longenwerking, zooals die in zulk een klimaat plaats heeft, zal hier te vergeefs verwacht worden en de bewering, somtijds geuit dat in bergstreken een Europeesch klimaat heerschen moet, als ten eenenmale onjuist verworpen worden. Hiermede overeenkomstig moeten dan ook de eischen, die men aan een klimaat stelt, gewijzigd worden, wil men niet op betreurens waardige decepties stuiten. Terwijl in een waarlijk koel klimaat de kleeding gedurende den geheelen dag dezelfde kan blijven, neiging tot ontkleeden niet bestaat, des nachts altijd goede bedekking instinctmatig gezocht wordt en de woningen in overeenstemming hiermede zijn ingericht, is dit alles in een tropisch klimaat, ook in bergstreken, niet het geval en terwijl dus onder Europeesche toestanden groote verschillen in temperatuur en hevige luchtverplaatsingen gemakkelijk verdragen worden en zelfs gunstig zijn, doordat zij opwekkend werken op de corporeele func-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 463