435 tien, aldus het lichaam hardend, mogen deze redenen voor tropische streken niet als geldig beschouwd worden. De hooge middagtemperaturen en de hooge vochtigheidstoestand gedurende den nacht zullen er toe blijven samenwerken, om de gevoe ligheid van het lichaam voor allerlei invloeden veel grooter te maken, dan in eene gematigde luchtstreek het geval is. Aan dit bezwaar tegen het verblijf in tropische streken kan zeker in groote mate te gemoet gekomen worden door eene verstandige levenswijze en eene nauwlettende zorg aan kleeding en huisvesting besteed; maar, hoe goed voor militairen ook gezorgd wordt, zij zeiven zorgen in den regel minder goed voor eigen gezondheid en het zal dus niet meer dan voorzichtig zijn, om bij legering van troepen in tropische streken wel te letten op zooveel mogelijk lage temperatu ren, maar hierbij vooral een zacht klimaat uit te zoeken en zich omtrent zoogenaamd harden van het lichaam door blootstelling aan groote temperatuursverschillen geene illusies te vormen. 11. Op grond van deze klimatologische beschouwingen, die geheel en al overeenstemmen met de ervaringen der geneeskundigen, meent de commissie zich bij hare keuze minder te moeten laten leiden door de resultaten neergelegd in tabel I, dan wel door die der tabel VIII, waarin de gemiddelde dagelijksche verschillen als maatstaf der rang orde zijn genomen. De hooge middagtemperaturen, de lage ochtendtemperaturen en de langdurige droogten, die deze plaatsen kunnen ondervinden, geven aanleiding om de drie plaatsen der eene natuurlijke groep, n.l. Garoet Padelarang en Bandoeng als minder geschikt voor troepenlegering te beschouwen en om, mede in verband met tabel III, van de drie stations der tweede groep, wat klimaatsvoordeelen betreft, den voor rang toe te kennen aan Tjimahi, terwijl daarna Tjiandjoer en in de derde plaats Soekaboemi in aanmerking kan gebracht worden. Algemeene gezondheidstoestand 12. De maandelijksche rapporten van de met de waarneming van den burgerlijken dienst belaste geneesheeren kunnen, evenmin als de rapporten van de hoofden, omtrent den ziektetoestand der

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 464