437 spreiding van syphilis en venerische ziekten bijzonder gunstig zijn, zulk een gering percentage bij legering van grootere troepenmassa's zal kunnen bestendigd worden. Uit het bovengenoemd summier rapport is niet af te leiden, in welke mate West-Java in dit opzicht verschilt van Oost-Java, maar het groote percentage, dat uit de overzichtstabel F. blijkt, geeft aan leiding tot de opmerking, dat het daarentegen niet te verwachten is, dat het percentage bij eventueele legering in de Preanger nog veel grooter zal worden, dan nu gemiddeld het geval is. Dezelfde bemerking geldt ook voor syphilis; het summier rapport geeft voor Europeanen en Aziaten respectievelijk de procenten ten opzichte der legersterkte 4.8 en 1.15, zoodat ook in dit opzicht het percentage voor Batoe-Djadjar, n.l. gemiddeld voor de twee categorieën 1.9 °/0» zeer gunstig *3) terwijl de verschillende genees- heeren eenstemmig van oordeel zijo, dat secundaire syphilis slechts in geringe mate voorkomt, 't geen ook hieruit blijkt, dat onder de bevolking zelden duidelijke sporen dezer ziekte worden aange troffen. 14. Evenmin als de schriftelijke gegevens, hebben gevraagde mondelinge inlichtingen de commissie tot een bepaalde conclusie en vergelijking kunnen brengen. Zonder onderscheid is het oordeel van de geneesheeren, zoo ook van ambtenaren en van gezonde particulieren, omtrent den gezond heidstoestand van de plaats hunner inwoning gunstig, terwijl eveneens zonder uitzondering door hen, wier gezin op eene bepaalde plaats in minder gunstige omstandigheden verkeert of verkeerd heeft, de oorzaak hiervan aan het klimaat geweten wordt. Eindelijk is meestal het oordeel van geneesheeren en ambtenaren over andere plaatsen, dan die waar zij gevestigd zijn, min of meer ongunstig, 't geen hieraan te wijten is, dat alleen zij, die ziek geworden zijn, in tijdelijke verplaatsing baat zoeken en dikwijls vinden, terwijl de gezonden de plaats hunner inwoning zelden verlaten. Naar het oordeel der commissie kan aan dergelijke persoonlijke opvattingen niet dan eene betrekkelijke waarde gehecht worden en mogen ook de aangehaalde voorbeelden, zoowel die van langdurige gezondheid, als die van voortdurende ongesteldheid van enkele

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 466