438 personen en gezinnen, bij de beoordeeling van den algemeenen gezond heidstoestand geen gewicht in de schaal leggen. 15. De eenige conclusie, waartoe de commissie uit alle on volledige gegevens is geraakt, is dezedat in 't algemeen de gezond heidstoestand op alle der voor troepenlegering aangewezen plaatsen gunstig mag genoemd worden, dat echter geene plaats te vinden is waar intermitteerende koortsen niet inheemsch zijn, dat voor lijders aan rheumatiek en chronische catarrhale aandoening der ingewanden geen der aangewezen plaatsen een gunstiger verblijfplaats aanbiedt dan eene kustplaats en dat, zoowel in de bergstreken als aan kust plaatsen, ziekten als influenza en cholera haar invloed doen gevoelen, terwijl aandoening der ademhalingsorganen des te meer voorkomen, naarmate het klimaat minder zacht is. De commissie heeft gemeend deze conclusies aldus in weinig chau- vinistischen vorm te moeten formuleeren, niet met het doel om daar door een ongunstigen indruk te weeg te brengen, maar om krachtig te doen uitkomen, dat het naar hare meening volkomen onjuist is, om in eene legerplaats in tropische gewesten, zij het ook in hooge streken, een (zooals meermalen in publieke en ambtelijke geschriften verkondigd is) Europeeschen gezondheidstoestand te verwachten. Het groote voordeel eener legering van troepen in bergstreken boven die aan kustplaatsen moet minder gezocht worden in afwezig heid van ziekten, dan wel in grooter weerstandsvermogen, wanneer zware eischen hieraan gesteld worden, grootere opgewektheid, direct verband houdende met de lagere temperatuur en tengevolge daarvan een in 't algemeen minder ernstig verloop der ziekten. 16. Ten slotte wenscht de commissie nog een enkel woord te zeggen over het weinig vertrouwbare van een critiek, zooals deze in het dagelijksch leven dikwerf op den gezondheidstoestand wordt toegepast, eene critiek, waarop ten onrechte een minder gunstig oor deel wordt gebaseerd. Het komt namelijk gedurende het geheele jaar voor, dat personen, hetzij wegens ziekte, hetzij voor afwisseling eene der in de Preanger gelegen bergstreken bezoeken. Het oordeel dezer personen omtrent den gezondheidstoestand, altijd een afdruk hunner eigen indrukken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 467