444 andere documenten had te raadplegen, nadat hij daartoe te voren door de Nederlandsche regeering was aangezocht, deze is de Lector aan de Koninklijke Militaire Academie R. van Eek. Het pas sedert weinige dagen in druk verschenen eerste deel, 873 bladzijden groot (het tweede deel kan in 1896 gereed komen), omvat als Inleiding een Algemeen Overzicht van Nederlandsch Oost- Indië, voorts de eerste hoofdgroep, Java met Madoera en de omlig gende kleinere eilanden en ten slotte als tweede hoofdgroep, Soe- matra en omliggende kleinere eilanden, benevens de groepen van Riouw, Bangka, Belitoeng en Onderhoorigheden. Reeds een paar dezer plaatsnamen wijzen aan, dat de heer van Eek de spelling der eigennamen, meer dan tot dusverre geschied is, in overeenstemming heeft gebracht met de etymologie der Indische talen. Geen Sumatra dus, als men de letter u ten eenenmale in het Maleische letterschrift mist, doch Soematra, geen Celebes maar Selébes, voorts Bengkoelen, Raoe, Soeroeg-Aso, Paja-Koemboeh, Tjelatjap, Banjoe Asin, Pasoeroehan, Rangkas-Betoeng, Giging, Laboehan-Hadji, Babi-Awih, Poelau-Raja, Geloempang, etc. Wat in algemeenen zin het boek van zooveel meer waarde maakt, zijn de vele verwijzingen aan den voet van tal van pagina's, die hen, welke van afzonderlijke Indische onderwerpen eene studie wenschen te maken, in de gelegenheid stellen, de noodige bronnen daarvoor na te gaan. (Noot 2 blz. 90). Het begin van het boek, alwaar een historisch overzicht van de vestiging en uitbreiding der Nederlandsche macht in Indië wordt gegeven, is thans bijgewerkt tot en met het jaar 1894. Vooral het 3e Hoofdstuk, dat over de „Bevolking" handelt, is in beduidende mate om- en bijgewerkt. Zoo is, om een voorbeeld te noemen, op de bladzijden 128 t/m. 131, bij het beschrijven der Arabieren, gebruik gemaakt van des Heeren Mr. L. W. C. van den Berg ten jare 1887 verschenen» belangrijke studie: „Le Hadhramoud et les colonies Arabes dans 1'Archipel Indien". Alverder heeft het hoofdstuk Plantenrijk heel wat uitbreiding onder gaan, voor zoo veel noodig met vermelding tevens der Javaansche

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 473