450 A (D A) [35.5 (A D) 2.5]. de verheffing van de baan D HM. op A HM. in centimeters voorstellende. Het verschil tusschen de formule, die overste Rink geeft en die in aflevering No. 10, bestaat, zooals men ziet, dus alleen in het bezigen van andere letters en in het uitdrukken der verheffingen in een ander onderdeel. De woorden „vrij nauwkeurigvan V. sluiten opmerkingen over de kleine getallenverschillen uit; bovendien zouden die verschillen nog niet zooveel bedragen als men y 5.3 stelde. R. Het overtrekken van rivieren met behulp van tenten. Om rivieren over te trekken kan, zooals bij een onlangs genomen proef in Duitschland is gebleken, met goed gevolg worden gebruik gemaakt van de tenten tentes-dbrivan waterdichte stof, die door de infanterie worden medegevoerd. In deze tenten worden de kleeding en verdere uitrustingstukken benevens de wapens gerold, om er een ronden vorm aan te geven wordt dit alles aangevuld met stroo, hooi of droog gras en daarna zorgvuldig dichtgemaakt. Vijf of zes dezer ballen worden tot een vlot vereenigd en daarop nemen de manschappen plaats, dieniet kunnen zwemmen. Zij worden overgehaald aan een lijn, die door zwemmers naar den te bereiken oever wordt gebracht. Kleine troepengedeelten kunnen op deze wijze een niet te breeden stroom overtrekken. (Mil. Weekbl.) Proeven met filters. Bij de a.s. groote manoeuvres in Oostenrijk zullen op meer uitgebreide schaal dan verleden jaar proeven worden genomen met een eenvoudigen filter, die den vorm heeft van een linnen wateremmer en waarbij het te zuiveren water door een metalen zeef en een laag asbest gaat. Elke filter kost met 3 porties asbest van 80 O. ongeveer 1.50; na eenig gebruik wordt de asbest uitgekookt en is dan weder bruikbaar. (Mil. Weekbl.) Proeven met een nieuwe Maxim-mitrailleur. Kort geleden zijn in de Vereenigde Staten proeven genomen met een nieuwe Maxim-mitrailleur van een kaliber van 30.3 mM., gewicht 91 /3

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 479