459 specifiek Indische kennis van harnachementsdeelen enz. te hebben geleerd, bij de veldeskadrons. Ik vergat nog te zeggen, dat hij gedurende dien tijd ook eenigen tijd in een buitenmanege heeft gereden op de voorhistorische recruten- paarden van het depót, waarbij hij ook de charge heeft geleerd op diezelfde beesten. Men begrijpt, dat als nu de zoogenaamd afgerichte man bij een veldeskadron komt, hij eerst weer rijden moet leeren op een goed Indisch paard; verder dient hij zich nu op de hoogte te stellen van velddienst enz. Daar nu de eskadronscommandant niet zooals in Holland op een bepaald tijdstip zjjn menschen krijgt van het depot, maar zoo nu en dan eens een paar, dan begrijpt men, dat van een behoorlijke verdere opleiding geen sprake is, hoe goed de eskadronscommandant het ook meent; voeg daar vooral bij de wachten, baantjes en corveeën, overplaatsingen enz., dan begrijpt men, dat indien de afgerichte man zich zoo gaandeweg alles eigen maakt, dit voor zijn geschiktheid en zijn bruikbaarheid pleit. Zoolang hij dat nu maar langzamerhand in een vredesgar- nizoen doen kan, soit, maar het gebeurt dikwijls dat zulke jonge menschen dadelijk naar Atjeh gingen en daar in eens de volle practijk voor oogen kregen, nl. ageeren en optreden tegen een In- landschen vijand, iets wat zij nooit geleerd hadden (1). Hoe aangenaam dat voor den aanvoerder op dat oogenblik is, laat zich denken. De commandanten der veldeskadrons kunnen daar echter niets aan doen. In Indië, waar elk oogenblik een eskadron of gedeelte kan uitrukken, daar dient men de eskadrons te voorzien van geschikte, werkelijk afgerichte manschappen. Vooral waar zooals bij de cavalerie elk man afzonderlijk zeer dikwijls optreedt en men niet als bij de infanterie den troep steeds meer onder onmiddellijk bereik en commando heeft. Zooals ik dus reeds schreef, het gehalte van den Europeaan is goed, maar men dient hem bij het depót-eskadron beter op te leiden (1) In den laatsten tijd komt men hiervan terug, vooral ook omdat de jongere manschappen, onvoldoende geacclimatiseerd, dadelijk ziek werden en maanden lang de hospitalen bevolkten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 488