- 33 2. De geschiedboeken leeren dat altijd en overal het geluk met de aanvallende aanvoerders was. 3. Een goed gevoerd defensief moet het uiterlijk van een offensief hebben en zich hiervan slechts onderscheiden door de sterke stellingen die men inneemt en door de zelfbeperking die men zich oplegt van alleen dan een slag te wagen als men zeker spel heeft. 4. Het is een grondbeginsel voor den verdedigenden oorlog, zich nooit tot het zuiver defensief te bepalen en nooit het voornemen te laten varen bij de eerste gunstige gelegenheid de beste het defensief met het offensief te verwisselen. 5. Meent niet, dat een generaal door onbeweeglijkheid overwint. Yerder de uitspraak van Napoleon: „Toert uwe oorlogen offensief als Alexander, Hannibal, Caesar, Gustaaf Adolf, Turenne, Eugenius van Savoye en Frederik de Groote. Niettegenstaande deze grondregelen meeDt de heer Koster, dat een offensief optreden des verdedigers op Java buiten het centrum der verdediging al zeer weinig gunstige uitkomsten zal beloven, en grondt dit op de volgende factoren die het offensief beheerschen en die ik successievelijk zal bespreken. 1. De afstanden 405 en 255 KM., in rechte lijn gemeten, waar op respectievelijk Batavia en Soerabaja van Semarang verwijderd zijn. Ik begrijp niet, dat deze afstanden een offensief zóó moeilijk zouden maken, dat daarvan weinig gunstige uitkomsten te verwachten zijn. Ik geloof dat het ter bestrijding van dit argument voldoende is, te wijzen op de veel grootere afstanden afgelegd door de legers van Gustaaf Adolf en van Napoleon, en dat met veel grootere troepen massa's dan bij eene defensie van Java sprake isnu zal ieder mij wel willen toegeven dat de bezwaren, aan het verplaatsen van troepen over groote afstanden verbonden, toenemen al naarmate de troepenmassa's grooter zijn. Yerder wijs ik op de expeditiën der Engelschen naar Abessinië (ruim 500 KM.) en naar Afghanistan in 18781880. In dezen laatsten oorlog rukten drie colonnes op tegen Kaboel, die een operatielijn hadden ter lengte van respectie velijk 300, 465 en 950 KM. In denzelfden oorlog marcheerde Koberts met 10.000 man in 23 dagen naar Kandahar tot ontzet van die Dl. II, 1895. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 48