462 woordige directeuren iets in te brengen, is het toch duidelijk, dat iemand, die korpsadjudant is, de adjudantszaken als hoofdzaak beschouwt. Blijft er tijd over, dan is de rest voor de kaderschool. Heeft de directeur nu een goed instructeur (een onderofficier), dan houdt deze de zaak vrij aardig op gang, er wordt evenals op de drilkostscholen naar een vast programma ingepompt. De menschen leggen vrij aardige examens af enz. enz.; ieder is tevreden, behalve de eskadronscommandanten, die met een of ander intelligent kaderlid vol schoolsche kennis, doch zonder een cent practijk, opgescheept zitten. Natuurlijk zijn er ook zeer goede en bruikbare kaderleden van de school gekomen, maar dat bewijst niets voor hare inrichting in het algemeen. Wat ik gaarne zou wenschen is het volgende. Men vereenige kader- en korpsschool onder een luitenant-direc teur (liefst iemand van eenige ondervinding en anciënniteit, die wat meer dan Salatiga heeft gezien) en late den luitenant-adjudant zijn eigen bezigheden doen. Men geve dien directeur twee instructeurs (1 adjudant-onderofficier en 1 opperwachtmeester) en 2 hulpinstructeurs (wachtmeesters) en bepale dat de directeur zelf les geeft, in de eerste plaats in de practische oefeningen, in den geest zooals door mij vroeger voor de manschappen is aangegeveu. De korpsschool worde gehouden niet op het heetst van den dag, doch b. v. 3 maal in de week 's avonds van 51/2-61/1 uur, terwijl dan voor diegenen, welke zich willen blijven oefenen, 'tzij in brief schrijven of lezen, het schoollokaal tot 8 uur open blijft. Er worde zorg gedragen voor goede verlichting en voor toezicht van een der hulpinstructeurs na 61(2 uur. Deze dient alleen voor hulp en voor de orde. Ieder is vrij na 61/2 uur om weg te gaan of te blijven. Ik stel mij voor, dat evenals de avondscholen voor volwassenen in Nederland, op deze manier ook de korpsschool vruchtdragender zal blijken. Wat de toelating betreft tot de korpsschool, men zij daarmee niet te moeielijk ten opzichte der strafregisters. Wat aangaat de toelating tot de kaderschool, zoo ga men ook hier in zeker opzicht vrijgeviger te werk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 491