464 Dergelijke onderofficieren zijn er meer dan men vermoedt en me nig oavalerie-officier zal uit eigen ondervinding daarvan voorbeelden kunnen bijbrengen. Dat er veel van ons kader te maken valt, dat is buiten twijfel, de goede kern is aanwezig, er behoort slechts goeden wil toe. Waar twee van de vier onderofficieren te Lombok zich het kruis wis ten te veroveren, daar behoeft zeer zeker aan het gehalte niet getwijfeld te worden. Natuurlijk zal bij lezing van mijn beschouwing niet iedereen het met mij eens zijn, daar twijfel ik niet aan, 't is mij echter niet te doen om gelijk te hebben, maar om iets bij te dragen tot de geoefendheid van het wapen der cavalerie door het doen ingang vinden van enkele mijner meeningen omtrent het wapen. Ten slotte wensch ik nog een enkele zaak te bespreken, die hoewel ze met het bovenstaande niet in direct verband staat, toch eene bespreking overwaard is. Het is hier in Indië in den laatsten tijd mode geworden, de sportmanie uit Europa na te volgen. Ik heb hierbij voornamelijk op het oog de wedrennen. Niet dat ik tegen wedrennen, vooral die met hindernissen iets heb, integendeelslechts flinke ruiters, die het gevaar onder oogen durven zien, en op het juiste oogen'olik een besluit kunnen nemen, kunnen er aan deelnemen en daarom zijn wedrennen uitstekende oefenscholen voor cavaleristen. In alle legers vindt men ze officieel aangemoedigd, soms voorgeschreven. Haar en hier volgt een groot vraagteeken, heeft de Indische cavalerie-officier in zijn twee Sandelwood-dienstpaar- den wel goed renmateriaal? Zeer zeker, de Sandelwood loopt uitste kend, springt prachtig, doch geven de cavaleristen, die aan rennen meedoen (Solo, Djokdja, Buitenzorg) zich wel rekenschap, hoe zij hunne paarden, die onder veel te zwaar gewicht loopen, over veel te lange afstanden met somtijds een niet onbeduidend aantal hinder nissen (1015), eigenlijk gezegd vernielen. Nu vooral, nu het Sandelwood ras zoo hopeloos achteruitgaat en iemand van zeker gewicht moeite heeft een geschikt dienstpaard te

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 493