34 plaatsde af te leggen afstand bedroeg 500 KM. Bij de bekende expeditie van de Russen onder Skobeleff in 1880 naar Gheok-Tépé had de operatielijn eene lengte van 350 KM. Als de dooden uit hunne graven konden verrijzen, wat zouden Alexan der de Groote, Hannibal en Julius Caesar wel zeggen, als zij de meening hoorden verkondigen, dat afstanden van 50 geographische mijlen groote bezwaren zijn voor een offensief met een legertje van 10.000 man in een land waar men beschikt over de versnelde middelen van vervoer der 19" eeuw; zij, die er niet tegen op zagen met grootere massa's aanvallend op te treden over veel grooter afstanden door slechts schaars van wegen voorziene en vijandige landstreken. 2. De zeer beperkte middelen, die het Indisch leger tot een versneld vervoer ten dienste staan. Ik noemde hierboven reeds voorbeelden van offensieve bewegingen met grootere troepen massa's over grootere afstanden, waarbij van spoorwegen geen sprake was. Dat de capaciteit onzer spoorwegen op Java, vergeleken met die in Europa niet groot is, is waar; maar in Europa moet daarmede in tijd van oorlog ook veel meer vervoerd worden dan hier het geval is. Dat andere middelen van versneld vervoer, zooals voertuigen, op Java zeer beperkt zijn, is m.i. onjuist. Volgens den Regeeringsalmanak van 1895 worden op Java aangetroffen 34.361 voertuigen bestemd voor het vervoer van personen en 104.390 voor het vervoer van goederen benevens 528.807 paarden. Is dat aantal niet voldoende om daaruit bij goede maatregelen het noodige te requireeren om de gewenschte beweegbaarheid aan het leger te geven. Bovendien kan het gebrek aan eene goede organisatie van den trein bij het Indische leger geen argument zijn, dat tegen offensieve bewegingen op groote schaal kan worden aangevoerd; die organisatie is nood zakelijk en wil men ernstig het leger geschikt maken voor zijne taak, dan moet en kan zij ook spoedig in 't leven geroepen worden. 3. De omstandigheid, dat de kortste weg tusschen de pasgenoemde plaatsen (Batavia, Semarang en Soerabaja) voor 't grootste deel op geringen afstand loopt van Java's Noordkust; terwijl 4. de meer binnenlands gelegen communicatiën langer, maar tevens de spoorweg natuurlijk uitgezonderd de snelheid van

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 49