472 Toen namelijk Habib wederom voor zaken naar de "Westkust afgereisd was en middelerwijl het Nederlandsch stoomschip „Maas en Waal" ter reede Atjeh verscheen, werden buiten voorkennis van Habib, daarop besprekingen door Panglima Tibang namens den Sultan gehouden, die voor Habib reden werden, Atjeh andermaal den rug te keeren. Habib reeds toen inziende, dat de oorlog met de Hollanders onver mijdelijk was en niet wenschende het bestuur over Atjeh met zijnen vijand Panglima Tibang te deelen en ook geen invloed meer ten goede op den gang van zaken kunnende uitoefenen, verliet ten tweeden- male Atjeh. Met het stoomschip Pati begaf hij zich naar Penang en van daar per mail naar Mekka. Na aldaar eenigen tijd bij den Sherif Abdoelah Basjah gelogeerd te hebben, reisde hij naar Constantinopel, alwaar hij, bij den Sultan toegelaten, van dezeD het commandeurskruis der Osmania orde ontving. Vervolgens weder naar Mekka terugkeerende, vernam hij daar, dat de oorlog tusschen Nederland en Atjeh uitgebroken was en verder dat Sultan Mahmoed overleden was. Terzelfder tijd ontving Habib van de gezamenlijke Hoofden der III Sagi's een brief, waarin zij hem voor den tijd van zeven jaar eene volmacht gaven, om namens hen te onderhandelen met andere Rijken, ten einde hulp te erlangen in den oorlog, waarin Atjeh gewikkeld was. Habib nam deze opdracht aan, reisde andermaal naar Europa en bezocht Constantinopel en Parijs. Vergeefsche pogingen wendde hij aldaar aan, om die gouvernementen tot het verleenen van bijstand aan Atjeh te bewegen; het Turksche gouvernement beloofde zijn zedelijken steun, door een schrijven te richten aan den Koning van Holland, terwijl hem later door Moerat- Effendi bij brief werd medegedeeld, dat de Atjehsche zaken door de Europeesche gouvernementen bij schriftelijke overeenkomst geregeld waren en Turkije zich dus niet bevoegd achtte, zich in dezen oorlog te mengen. Ook werd door Habib indirect de bemiddeling van Engeland

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 501