35 beweging ook meer aan banden leggen, tengevolge van Java's geacci- denteerden bodem. Aangaande deze beide factoren behoefc m.i. slechts opgemerkt te worden, dat troepenverplaatsingen over groote afstande n buiten bereik des vijands steeds per spoor zullen geschieden, en dat de stamlijn, die geheel Java in de lengte doorsnijdt, steeds op grooten afstand van de Noordkust verwijderd is. Wat de snelheid van beweging aangaat over de kortere afstanden in 's vijands nabijheid, zeer zeker kan die in sommige gedeelten van het binnenland door den geaccidenteerden bodem aan banden gelegd worden, maar men vergete niet, dat ook de vijand datzelfde bezwaar ondervindt. 5. Het feit, dat de verdediger alsdan zijrol tegen die van aanvaller verwisselen moet, een rol zooveel ongunstiger geacht met het oog op het Indisch terrein. Dat de rol van aanvaller met het oog op het Indisch terrein zooveel ongunstiger moet worden geacht, is m.i. geenszins eene uitgemaakte zaak. Zonder twijfel is dit het geval in den Westmoesson, wanneer de wegen vaak moeilijk begaanbaar, de sawah's bewerkt zijn enz.; maar in dien tijd zullen ook de operatiën niet plaats hebben, althans moeten wij in dien tijd ons offensief niet aanvangen. In den drogen tijd echter, wanneer de meeste terreinen begaanbaar zijn en op Java tal van wegen voor alle wapens bruikbaar zijn, kan men niet beweren, dat het Indisch terrein de rol van aanvaller zooveel moeilijker maakt dan elders. De vraag, of in 't algemeen een offensief gunstige uitkomsten zal beloven, is moeilijk a priori uit te maken; dat hangt af van vele omstandigheden, waaronder de sterkteverhouding van beide partijen en de moreele factoren, die op beide legers werken, eene groote plaats innemen. Wat mij betreft, meen ik dat de aanvaller meestal in het voordeel is, in 't geval dat de sterkte van beide partijen weinig verschilt, wanneer de verdediger niet in de gelegenheid is het bezette terrein te dekken door van nature sterke stellingen, tijdig in staat van verdediging gebracht en zoowel tactisch als strategisch moeilijk omtrekbaar, of door gemakkelijk actief te verdedigen belangrijke ter reinafscheidingen. Het is nu de vraag of een vijand die ergens op Java geland zijnde en afziende van een verder offensief tegen ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 50