482 de stallen, gelijk ik die zou wenschen, juist eeu waarborg tegen herhaling van belangrijke epizoötiën zou geven, een herhaling, die nu dagelijks kan voorkomen. Wanneer men het voorstelt, alsof de huidige inrichting der troepen- stallen groote uitbreiding der ziekte heeft voorkomen, dan geeft de ontzaglijke épizoötie van '90'91 daaraan een leelijk dementi. En welke verandering, vergeleken bij vroegeren,mij onbekenden bouw, bedoelt men dan P Het is zeker hygiënisch juist om stallen te hebben met een im- pormeabelen bodem onder de stalplanken en behoorlijken afvoer der urine, maar hoe wenschelijk ook ter voorkoming van influenza, 't welk een typische bodemziekte, een miasmatisch-contagieus lijden is, tegen kwaden droes baat dit niets, want de smetstof van malleus (kwaden droes) vormt zoo goed als zeker geen sporen en bestendigt zich in ieder geval niet in den grond. De vervanging, wellicht bedoeld van houten ruiven en ribben door ijzeren, is ongetwijfeld doelmatig, zij vergemakkelijkt de ontsmetting, maar het standpunt der wetenschap is nu algemeen, dat ook desinfectie van houten voorwerpen na kwa- den-droes-besmetting zeer gemakkelijk uitvoerbaar is en dat het gevaar niet dreigt van de zijde der geïnfecteerde stallen, welke lang genoeg onbenut blijven om bij de geringe tenaciteit (levenstaaiheid) van het kwade droesgif buiten het paardenlichaam, dit gevaar geheel te niet te doen. Bij de bestrijding van een besmettellijke ziekte, zoowel onder de dieren als bij den mensch, dient gerekend te worden met de eigen schappen der smetstof, immers deze zijn het, welke de uitbreiding evenzeer als de bestendiging bepalen. Wel zijn er in het algemeen een paar voorwaarden te vervullen, als daar zijn: aangifte en afzon dering, maar het min of meer absolute van die afzondering verschilt al reeds zeer veel naar gelang van de ziekte, waarmede men te doen heeft. De wijze van isoleering, die bij hondsdolheid, bij miltvuur, bij tuberculose, bij klem, bij roos, bij cholera waarborgen verschaft tegen uitbreiding der ziekte, levert niets op bij mond- en klauwzeer, bij mazelen, pokken, vlektyphus of influenza (van den mensch) en om ons te bepalen bij ziekten, die aan paarden eigen zijn, men be- strijdt influenza op een geheel andere manier dan schurft of kwaden

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 511