484 Bestrijding van besmettelijke ziekten, vooral in Indië, is verbazend moeielijk, maar des te meer is het zaak hierbij de logica en het oogen- blikkelijk standpunt der wetenschap hoog te houden. De oorzaken, dat in Indië de kwade droes (en evenzoo iedere andere besmettelijke ziekte) steeds veel moeielijker is te bestrijden dan in Nederland, zijn gelegen in het gevaar voor telkens insleepen der ziekte uit de burgermaatschappij en in de ommogelijkheid, geschapen door de Indische toestanden, om de wetten, welke in patria doeltreffend zijn, daar toe te passen. In Nederland komt kwade droes in het leger zoo goed als niet meer voor, men kan gerust zeggen, dat het in den 'boezen van het leger niet meer sluimert, het gevaar voor insleepen van buiten is gering en men weet met zekerheid waar en wanneer het dreigt, nm van de zijde der remonten, die het meê kunnen brengen, en door contact met burgerpaarden en burgerstallen op marsch en bij manoeuvres. En daar nu, dank zij de goede veeartsenijkundige wetten, zoowel in Engeland als in Nederland, in de burgermaatschappij de kwade droes ook al niet zoo heel veel meer voorkomt en zeker meestal de centra van besmetting bekend zijn, is het gevaar absoluut niet groot. De remonten gaan tegenwoordig zooveel doenlijk regelrecht naar de wei, waardoor hun aanraking met legerpaarden een tijd lang is buitengesloten, en zij dus feitelijk een quarantaine doormaken. Het heilzame dezer quarantaine is het vorige jaar gebleken, toen de Ieren kwaden droes medebrachten en verbreiding der ziekte in het remonte- depot aldus werd voorkomen. Hoe geheel anders is de toestand in Indië De bui'gerpaardenstapel is vergiftigd door kwaden droes, welke onbelemmerd kan men zeggen en ongemerkt om zich heen grijpt in alle klassen der maatschappij, want deze ziekte komt daar evengoed voor bij luxe- als bij pikoxpaarden. Het voeren van gras, aan alle paarden, langs de wegen gesneden, waar zonder eenigen twijfel dikwijls pikolpaarden met eclatanten kwaden droes, door den neus uitwerpende, hun voedsel zoeken, is zeker meestal de oorzaak van het overbrengen der ziekte. Verder het gemeenschappelijk baden met paarden van dogcartver- huurderijen. Overigens wordt in een paaraenstapel de ziekte ongemerkt verbreid door de gevallen van occulten (verborgen) kwaden droes,

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 513