486 de aandacht trekken van een politieman door voor een leek duide lijke verschijnselen der ziekte en zij hebben natuurlijk dan reeds een hoop kwaad gesticht, reeds rechts en links de ziekte uitgezaaid. Yan ontsmetting van stal en harnachement, die trouwens in Indië meestal onuitvoerbaar zou zijn, althans wat den stal aangaat, maar ook van tijdelijk buiten gebruik stellen van stal en harnachement is geen sprake, van isoleering en geregeld onderzoek door een deskundige van al de andere paarden in den stal, hetgeen broodnoodig is, evenmin. Een particulier, die een paard met kwaden droes of selakaran (huidworm) heeft, al is het een verlicht, beschaafd, bemiddeld man, zal er meestal niet aan denken, het paard af te maken, zijn stal en harnachement te desinfecteeren of tijdelijk buiten gebruik te stellen en de paarden, welke met het zieke in aanraking zijn geweest, af te zonderen. Hij verkoopt het paard voor een appel en een ei aan een Inlander of een Chinees, die zich voorstelt het te kunnen genezen, of wel hij behoudt het in eigen dom, maar zendt het tot gelijk doel naar den kampong, waar er verder geen haan naar kraait en waar het zijn natuurlijken dood sterft, eerst na maanden meestal en na inmiddels een massa paarden in zijn omge ving besmet te hebben. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat deze gedragslijn zelfs werd toegepast bij kwaaddroezige paarden van den Soenan van Solo en er is dhar slechts een einde aan gemaakt door de energieke samenwerking en bemoeienis van resident en gouvernementb- veearts. Wel is in de laatste jaren door de vermeerdering van het aantal gouvernementsveeartsen het veeartsenij kundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie zeer veel verbeterd, maar nog altijd heeft de gouvernementsveearts als politie-ambtenaar een reuzentaak, die hij met den besten wil niet toereikend kan behartigen. Het terrein zijner werkzaamheden is nog steeds veel te groot voor een voldoende controle en zoo komt het, dat er in de binnenlanden steeds zeer veel paarden met uitgesproken kwaden droes vrij circuleeren en hef water van rivieren, welke als badplaats en als drenkplaats dienen, het gras en de we^en met smetstof bezoedelen, waarvan andere paarden, geen categorie uitgezonderd, het slachtoffer worden. De moeielijkheid der diagnose in vele gevallen, de gemakkelijke verwarring van huidworm met eenige onschuldige huidziekten, het geloof aan de geneeslijkheid, het ongeloof

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 515