495 veeartsenijkundig gebied in Europa omgaat, wat volstrekt niet zeggen wil dat er geen veeartsen zijn, zelfs enkele gezaghebbenden, welke er ook nu nog waarde aan ontzeggen. (1) Maar er zijn nu, in 1895, ook nog enkele bekwame medici die, niet uit godsdienstige over- tuiging maar op wetenschappelijke gronden, tegen de vaccinatie te velde trekken. Het internationaal landbouwkundig congres dezer dagen (11 Sept.) te Brussel gehouden heeft de stelling van Nocard aangenomen: „het stelselmatig gebruik van malleïne is het zekerste middel om de verdwijning van den kwaden droes te verkrijgen".(2) De uitkomst der weinige experimenten met malleïne-inspuitingen op last van hoogerhand te Batavia gedaan daargelaten, zal men, zooals nu reeds het standpunt van de overgroote meerderheid der autoriteiten, en daaronder van de corypheeëo, in Europa is, onmogelijk in Indië de malleïne kunnen ignoreeren. In aanmerking genomen dat de prijslijst van geneesmiddelen enz. voor den militairen genees kundigen dienst reeds vóór mijn vertrek uit Indië (begin '95) malleïne vermeldde, schijnt men daartoe ook niet geneigd. In de eerste plaats echter dient dan geregeld te worden of men in twijfelachtige gevallen de malleïne moet toepassen en mag handelen overeenkomstig de uitspraken door hare injecties verkregendat zal wel niet lang op zich laten wachten, maar ik wil nog op iets anders wijzén. Welke malleïne wordt door het gouvernement verstrekt? Door den gouvernementsveearts Yan Yelzen, die het eerst (voor een deel in mijn tegenwoordigheid) te Solo met malleïne experimen teerde, en door mij zelf te Banjoe-Biroe en op Atjeh, werd gewerkt met malleïne uit het Instituut Pasteur, vloeibare malleïne. Welke (1) Leblano in Frankrijk bv. (2) Op bet 6e internationale vétérinaire oongres te Bern den 16en Sept. jl. geopend werd met grooie meerderheid aangenomen een voorstel van prof. Nooard luidende: dat de malleïne-inspuiting als het beste middel moet worden beschouwd om met zekerheid den kwaden droes bjj daarvan verdaohte paarden vast te stellen en tevens als het eenige middel dat in staat zal zijn, om den kwaden droes geheel uit te roeien. Een tweede voorstel werd mede aangenomen, n.m. om aan de verschillende regee ringen te verzoeken, de noodige middelen te verstrekken om de malleïne-inspuitingen toe te passen als maatregel bij de vétérinaire politie, ten einde zoodoende tot een spoedige oplossing van het vraagstuk te geraken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 524