37 het inrichten dier basis, dan kan men zonder overdrijving aannemen, dat minstens 10 dagen na het verschijnen der transportvloot op de kust de bedoelde troepenmacht onze communicatielijn kan bereiken; deze tijdruimte is nu groot genoeg om per spoor desnoods onze geheele macht op het bedreigde punt terug te trekken, hetgeen blijkt uit eene eenvoudige berekening der capaciteit van de spoorwegen in Midden- en Oost-Java. Eene handelwijze, als boven vermeld, zal dus den vijand weinig succes beloven. Eerder dan tegen onze communicatielijn zal hij zich met een deel zijner macht wenden naar het centrale punt der verde diging (tevens oorlogshaven). Dit kan een nadeel voor ons worden, wanneer de macht, waarover de vijand beschikt, veel grooter is dan de onze, zoodat hij een vol doend sterke macht zou kunnen afzenden voor bedoelde diversie, zonder zijn leger in de reeds bezette landstreek te zwak te maken. Is echter zijne macht niet veel grooter dan de onze, dan zal de verde diger, na terugzending van een klein gedeelte naar Soerabaja om zich met de troepen van 2° linie in die vesting staande te houden, eene belangrijke overmacht kunnen krijgen op den aanvaller in het door hem bezette gebiedhij zal hem hier kunnen vernietigen en daarna oprukken om Soerabaja te ontzetten, hetgeen niet moeilijk zal zijn, omdat hij ook daar met overmacht zal kunnen optreden. De vraag dus, of men Midden-Java door eene actieve verdediging zal kunnen behouden, hangt dus geheel af, zooals ik in mijne brochure reeds zeide, van de meer of minder gunstige omstandigheden waarin wij tegenover den vijand verkeeren. Toch behoeft ook bij groote overmacht niet geheel van een actief optreden te worden afgezien. Men kan dan echter slechts een kleiner aantal troepen daarvoor bezigen, daar zooveel troepen nabij het centrum moeten worden achter gehouden als noodig zijn om den vijand, die eene diversie ondernam, zoolang te kunnen tegenhouden, dat men voldoende troepen kan aantrekken. Daar een offensief op groote schaal dan echter weinig succes belooft, zoolang de vijand geene groote fouten maakt, zal men hem door middel van den kleinen oorlog zooveel mogelijk af breuk moeten doen. Yan meer belang wordt de genoemde omstandigheid, wanneer de

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 52