507 Deze reepjes dienen voor omloopers, waarover later. Nu wordt de contrefort aan het achterstuk genaaid, figuur 11. De gestippelde lijnen AB en CD in figuur 11 geven de wijze van bevestiging aan. Aan den voorkant loopt de naad niet door, zoodat daartusschen contrefort en achterstuk het voorstuk kan worden vastgenaaid. Daartoe worden twee naden aangebracht, welke achter- en voorstuk verbinden en aan den binnenkant niet zijn te zien, omdat ze daar door den contrefort zijn bedekt. Ten slotte wordt laatstgenoemd deel, dat een weinig meer naar voren uitsteekt dan het achterstuk, door een enkelen naad met het voorstuk verbonden, zoodat aan de binnenzijde één naad en aan de buitenzijde drie naden te zien zijn. De nerfzijde van het overleder, zoowel bij voor- als achterstuk, liggen aan de binnenzijde, ten einde het inglijden van den voet gemak kelijker te maken. Nu is de schoen leestbaar, m. a. w. zoover gereed, dat hij aan de binnenzool kan worden bevestigd. De buiten-, tusschen- en binnenzolen worden te voren in een vorm geperst, welke zoo nauwkeurig mogelijk met den bouw van den onderkant van den voet overeenkomt. Men gebruikt hiervoor de zolen vormmachine. De bevestiging van den leestklareu schoen aan de binnenzool geschiedt door de oppenmachine, waarvan een tweetal in de fabriek aanwezig zijn. Vroeger geschiedde het oppennen uitsluitend met de hand. Aangezien echter het oppennen eene zeer belangrijke bewerking is, waarvan in de tweede plaats de qualiteit van het schoeisel afhangt, (1) zijn de schoenenfabrikanten er toe overgegaan voor deze bewerking eene machine te bezigen. Het hoofdbestanddeel van de oppenmachine, een vrij gecompli ceerd toestel, is een stalen leest, waarop de leestklare schoen wordt geschoven. De binnenzool wordt met een paar spijkertjes eveneens op die leest bevestigd. (V De qualiteit van het aohoeuel hangt in de eerste plaats natuurljjk af van de hoedanigheid van het voor de confeotie gebezigde leder.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 538