509 brengen, maar om de steken niet uiterlijk zichtbaar te doen zijn. Deze groef wordt schuin aangebracht, ten einde naderhand geslo ten te kunnen worden, hetgeen na het aflappen plaats vindt. De spijkers, waarmede de buitenzooi aan de hakzijde bevestigd wordt, liggen in een boog, welke is gelegen binnen de gebogen lijn, gevormd door de houten pennen, waarmede de tusschenzool aan de binnenzool bevestigd is. Het aannaaien van de buitenzooi wordt aflappen genoemd en de machine, welke daarvoor gebezigd wordt, heet de aflapmachine. Nadat de buitenzooi bevestigd is, wordt deze met een ijzeren hamer herhaaldelijk geklopt, waarna de omlooper wordt aan gebracht. De voor omloopers te bezigen leerreepjes zijn afkomstig van het schiften (schalmen) der contreforts. Deze reepjes worden tegen den buitenkant van het eenigszins bolronde achtergedeelte van den schoen daar waar de hak moet worden aangebracht door middel van houten pennen en tegelijk met het eerste hakstuk vastgepend. De onderzijde moet alsdan goed vlak zijn. De drie volgende hakstukken kunnen naar verkiezing met eene hakkepers dan wel uit de hand worden aangebracht. Bij het gebruik van de hakkepers moet de bevestiging geschieden met vertind ijzeren nagels, die door de vier hakstukken, de tusschen- en de buitenzooi heendringen tot aan den omgeslagen contrefort. Bg bewerking uit de hand moet het tweede hakstuk op dezelfde wgze als het eerste met houten pennen voorloopig worden bevestigd, terwijl het vastzetten van het derde hakstuk en den achterlap het onderste hakstuk behoort te geschieden met vertind yzeren nagels van zoodanige lengte, dat de punten in de tusschenzool, maar niet in den omgeslagen contrefort dringen. De vervaardiging en het aanbrengen van de hak, door middel van de hakkepers, heeft het voordeel, dat door het samenpersen der verschillende hakstukken de hak meer recht komt te staan, dan wanneer die bewerkingen uit de hand geschieden. Het voorschrift, dat de spijkers niet verder dan tot den omgeslagen contrefort mogen doordringen, is noodig, om te beletten dat het voetzweet, na door de sppkergaten naar het inwendige van de hak

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 540