511 De goedgekeurde zolen worden op de vleeachzijde voorzien van een stempel, aangevende het doel, waarvoor zij kunnen dionen, n. 1. voor buiten-, tusschen- of binnenzool. Door de voorafgaande keuring der zolen wordt de aannemer niet van aansprakelijkheid ontheven, indien later bij de keuring van het afgewerkte schoeisel blijkt, dat de gestempelde zolen beschadigd zijn, terwijl het den aannemer ten strengste verboden is, voor de confectie van het schoeisel andere dan op bovengemelde wijze gestempelde zolen te bezigen, dan wel, bij het gebruik dier zolen, daaraan eene andere bestemming te geven dan het stempel aanwijst. De schoenen moeten vóór de aflevering voorzien worden van de navolgende merken taillenummer met slagmerken te plaatsen in de holte voor de hak aangevende de afmetingen van den schoen, b. v. 27/3, 28/4 enz.; jaartalnummer met slagmerken te plaatsen midden op den achterlap aangevende jaar en maand van aflevering, b. v. 95/4; c. naamstempel met slagmerken of in drukinkt te plaatsen aan de binnenzijde der ooren van het achterstuk van eiken schoen duidelijk den naam van den aannemer aangevende. Met de thans voltooide beschrijving van de lederbereiding en der schoenenfabricage is de taak, welke schrijver zich oplegde, volbracht. Niemand meer dan ondergeteekende is overtuigd, dat de gegeven beschrijving geenszins op volledigheid kan bogen, edoch, zijn doel, de aandacht der lezers van het Militair Tijdschrift te vestigen op de fabriek, waar een der belangrijkste uitrustingstukken voor den Indi- schen soldaat wordt vervaardigd, vertrouwt hij hiermede te hebben bereikt. Eene groote mate van geestkracht moest door den eigenaar van deze fabriek worden ontwikkeld, om een werk tot stand te brengen, dat eenig is in onze Oost Men denke er slechts aan, dat al de werklieden, welke men in de inrichting met vaardige hand bezig ziet, door hem gevormd moesten worden, terwijl hij verplicht was de looistoffen op te sporen en de

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 542