514 al het andere, die bestuurszetel wel naar Java's binnenland verplaatst moet worden. Sterk in zijn oordeel, beroept majoor Kielstra zich daarbij op de in 1871 door den Minister van Koloniën Yan Bosse iD de Staten-Ge- neraal afgelegde verklaring: „dat alle militaire autoriteiten van „oordeel zijn geweest, dat eene verplaatsing van den bestuurszetel „van Batavia in de allereerste plaats noodig is en dat die verplaat sing alleen is achterwege gebleven, omdat niemand er de kosten „van had durven begrooten." Deze aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende verklaring van genoemden Minister maakt dan ook onzes inziens eene verdere gedachtewisseling over het al of niet urgente van den maatregel in quaestie, vrij wel overbodig; te eerder wijl, zooals hierna blijken zal, Minister van Bosse aan zijne verklaring nog bad kunnen toevoegen, zonder aan de waarheid iets te kort te doen, dat behalve de militaire autoriteiten, ook de opeenvolgende Gouverneur-Generaals, op een paar na, voor het overbrengen van den bestuurszetel naar bet binnenland hebben gepleit. Na dit te hebben vooropgesteld, komt het ons intusschen voor het tegenwoordig geslacht der Indische officieren alleszins nuttig voor, nog eens zakelijk in herinnering te brengen, wat er in de laatste 80 jaar om die verplaatsing van den bestuurszetel al zoo is te doen geweest. Heeft wel is waar majoor Kielstra, nu 15 jaar geleden, in zijn belangrijk opstel: de grondslagen der verdediging van Java, den lezers van het Indisch Militair Tijdschrift dienaangaande zeer veel wetens waardigs medegedeeldde omstandigheid dat in die vijftien jaren het officierskorps voor verreweg meer dan de helft vernieuwd is, het geschrift van den Heer Kielstra derhalve in het bezit van slechts weinigen zal zijn en diens mededeelingen bovendien op enkele punten nog eenige toelichting en aanvulling vereischen, doet het ons wenschelijk voorkomen, deze zaak nog eens aan de orde te stellen. Ter bevordering van de duidelijkheid zullen wij van Kielstra's mededeelingen een tijdrekenkundig overzicht geven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 545