39 ren? Verder geloof ik dat, evenals het verblijf te Capua Hannibal's leger na den slag bij Cannaë zoodanig ontzenuwde, dat het niet meer bestand bleek tegen de kort te voren geheel verslagen Romeinen, evenzoo de buitenlandsche vijand in diens Capua denzelfden invloed zal ondervinden. Niets is zoo demoraliseerend voor een troep als het stilzitten tegenover een actieven tegenstander. Een ieder die kan instemmen met deze beschouwingen aangaande de factoren, welke volgens den heer Koster het offensief optreden des verdedigers beheerschen, zal wel de meening zijn toegedaan, dat de aanvaller op den duur niet rustig kan blijven zitten tegenover den actief optredenden verdediger; daargelaten nog, dat redenen van politieken aard hem zullen dwingen de beslissing te zoeken, en deze niet verkregen wordt door zich vast te nestelen in een gedeelte van het eiland en dan nog wel in een deel dat tot de minder belang rijke gerekend moet worden, Men vergete hierbij niet, dat zoolang de oorlogshaven in onze macht blijft, ook ter zee voortdurend een zeer belangrijke krachtsinspanning van hem gevergd wordt om de nadeelen te voorkomen, die onze uit die haven uitbrekende schepen hem zouden kunnen berokkenen. Dit voordeel aan onze zijde gaat verloren als men het centrale punt elders kiest, zoodat de oorlogshaven bij een ernstigen aanval van de landzijde den vijand in handen kan vallen. Uit de woorden van den heer Koster moet meermalen de gevolg trekking gemaakt worden, dat eene verdediging met centraalreduit slechts gevoerd kan worden door in den aanvang alle troepen in dat centrum te vereenigen, op dezelfde wijze als de Directeur der Genie in Dalmatië de bedoeling van Napoleon bij het verdedigingsstelsel voor dat land begreep (zie blz. 85 mijner brochure). Wat mij betreft, heeft dit nimmer in mijne bedoeling gelegen. De verdediging zal zoo lang mogelijk buiten dat centrum gevoerd wordende operatiën zullen slechts zoodanig geleid worden, dat het oprukken des vijands naar dat centrale punt wordt tegengegaan en dat de terugtocht daarheen verzekerd blijft. Napoleon schrijft deze wijze van handelen zeer duidelijk voor in de op blz. 85 mijner brochure aangehaalde instructie voor generaal Dejeau.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 54