526 En daartoe waren volgens hem de tegenwoordige vestigingen voldoende, mits de ambtenaren behoorlijk in staat werden gesteld de onder hen ressorteerende staatjes zoo dikwijls mogelijk te bezoeken en die verplichting naar eisch nakwamen. Met dat al behoorde het nu eenmaal tot de handhaving van eenmaal verworven rechten, dat naar maatregelen werd omgezien, om de inning van het aan het Nederlandsch Gouvernement toekomend Sultansaandeel in de hasil te verzekeren. Naar eene doelmatige regeling diende dan ook te worden gestreefd, welke het gevaar van moeielijkheden met betrekking tot de vaststelling van het bedrag en de wijze van afbetalen zooveel mogelijk zoude wegnemen. In beginsel kwam het dienovereenkomstig den Landvoogd wen- schelijk voor, dat de hasil voor elke onderhoorigheid op een vast bedrag bepaald werd, hetwelk periodiek kon worden herzien. Tot zoo ver de oud Gouverneur-Generaal. Zouden wij, met het oog op den titel van ons geschrift, het hierbij kunnen laten, niet ondienstig achten wij het, het voorafgaande aan te vullen met enkele aan tee keningen omtrent de denkbeelden ter zake van het toenmalig Legerbestuur. Aangaande het concentreeren onzer troepen op Atjeh dat, het dient gezegd, heel wat anders beteekent dan de bestaande liniën op te heffen had de Gouverneur-Generaal bij het Departement van Oorlog blijkbaar aan geen doovemans deur geklopt. Dit althans valt op te maken uit een geschrift, dat korten tijd daarna van uit het bureel van denj Generalen staf mede naar den bevelhebber te Atjeh verzonden werd. Toen namelijk in begin November 1877 de Legerbevelhebber des Gouverneur-Generaals wensch aan den kolonel van der Hejjden overbracht, spoedig te mogen vernemen of niet reeds binnen korten tijd tot de intrekking van eenige posten zou kunnen worden overge gaan, werd meteen aan voornoemden gouverneur een ontwerp toege zonden, aangevende hoe, naar de meening van den Generalen staf, de troepen te Atjeh waren in te krimpen en te distribueeren. Het hierbedoelde schema gaf aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 557