539 Voorts behoorde onder de panglima's die de vrouw derwaarts over brachten, er een uit Marassa, van wien zoude afstammen Panglima Prang Tjoet Amat, bij ons meer bekend onder den naam van Tengkoe Moeda Angkassa. Breda7 September 1895. J. A. Vink. De nieuw-model revolver van het Russisch leger. In de Revue du Cercle Militaire van 7 September j. 1. No. 36 lezen wjj, dat Rusland een nieuw-model revolver, welke bijzondere eigenschappen bezit, heeft aangenomen en zulks tengevolge van de invoering in 1891 van de drielijnskarabijn, kal. 7.35 mM. Daar men alleen voor de oud-model revolverpatronen niet wilde voort gaan met het aanmaken van gewoon buskruit, noch dit in den handel wenschte aan te koopen, besloot men een revolver te doen samenstellen van hetzelfde kaliber als de karabijn en waarbij eveneens rookzwak buskruit zou kunnen worden gebruikt. De bestudeering van dit vraagstuk heeft drie jaren geduurd door eene commissie onder presidium van den kolonel der artillerie von der Hoven, sedert lang een specialiteit op het gebied der draagbare wapenen en die zich te dien opzichte een goeden naan verwierf. Meer dan 10 verschillende stelsels zijn beproefd geworden, totdat de keuze gevestigd werd op het door Nagan te Luik aangeboden wapen, waaraan op aanwijzing der commissie nog verschillende wijzigingen werJen aangebracht. In Mei j. 1. werd nu de nieuw-model revolver door den Czaar aangenomen. Het kaliber is, zooals hierboven is gezegd, 7.35 mM.het gewicht slechts 780 gram, terwijl de oud-model revolver Smith en Yesson ongeveer 1.175 KG. woog. De geheele lengte van het wapen bedraagt 0.23 M., waarvan de loop 0.12 M. Het aantal trekken, zoomede de spoed, zijn dezelfde als bij de drie lijnskarabijn. De cylinder heeft 7 kamers; derhalve een meer dan bij de tegenwoordig in gebruik zijnde revolvers. De voornaamste bijzonderheid is echter, dat de cylinder niet alleen een draaiende beweging heeft, maar zich gelijktijdig voortbeweegt in de richting van de lengteas. De nieuw-model patroon is over de geheele lengte van een huls voor zien, welke zelfs nog voor een klein deel buiten den kogel uitsteekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 570