42 Uit de sterftecijfers in dezen staat merken we op dat Soerabaja werkelijk veel ongezonder is dan Magelang, maar of die sterftecijfers op zich zelve zoo onrustbarend zijn, dat men Soerabaja niet zou durven aanbevelen als centraalreduit, meen ik te mogen betwijfelen. Beschouwt men nu ook de cijfers omtrent het aantal behandelden, hetgeen toch evenzeer van belang is, omdat bij eene verdediging niet alleen het verlies door sterfte maar ook het aantal niet-beschik- baren door ziekte bij het leger gewicht in de schaal legt, dan zou men daaruit opmaken dat Soerabaja niet zoo ongezond is. De oorzaak van dit feit is daarin gelegen, dat de ongezondheid van Soerabaja zich bijna alleen openbaart in het veelvuldig voorko men van cholera, welke ziekte meestal een doodelijken afloop heeft. Dit is een gevolg van de slechte drinkwatervoorziening ter plaatse. Voor ongeveer 20 jaren maakte de cholera op vele plaatsen in Indië tal van slachtoffers, in 't bijzonder te Batavia, doch dit is aanmerkelijk verbeterd sinds men de drinkwatervoorziening in die plaatsen verbeterd heeft door arthesische putboringen. Voor Soerabaja is echter in al dien tijd niets gedaan. Na eenige vruchtelooze pogin gen om ook daar arthesisch water te verkrijgen, heeft men de slechte drinkwatervoorziening gelaten zooals zij was, hoewel eene verbetering in den geest van die te Rotterdam alleszins mogelijk is. Ik wijs slechts op de beantwoording der Prijsvraag uitgeschreven door het Roninklijk Instituut van Ingenieurs. Zonder twijfel zal de oplossing dezer quaestie den staat veel geld kosten; maar wanneer bijna elke groote stad in Europa voor de verbetering van den gezondheidstoe stand ter plaatse door goede watervoorziening, rioleering, waterver- versching enz. schatten uitgeeft, waarom moet eene groote handels stad als Soerabaja daarvaD verstoken blijven. Geheel afgescheiden van de defensie was de Regeering m.i. reeds lang verplicht in dien toe stand verbetering te brengen, al ware het alleen ter wille van het groote aantal Europeanen, ongeveer 1/7 gedeelte der Europeesche bevolking van geheel Indië, dat hier gevestigd is. Maar er is meer. Het garnizoen is gelegerd in een minder gezond gedeelte der plaats, n.l. in de oude stad, die veel te dicht opeen gebouwd is voor eene Indische plaats en die doorsneden wordt door de armen en afleidingen van de Kali Mas, welke rivier te voren de

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 57