De heer Kern zegt in zjjn repliek op de lezing van den heer Koster, na een studie van zes jaren te zijn teruggekomen of wel te zijn gebleven bij het oude vaak verworpen denkbeeld der verdediging van de Kedoe. Hij grondt dit op vermoedelijk houtsnijdende motieven, die hij ons echter tot nog toe geheim heeft gehouden. Hij verwerpt echter ten eenen male het denkbeeld door mij in mijne brochure neergelegd, waarbij Soerabaja als centraal punt der verdediging wordt beschouwd. In zijne langdurige studie schijnt de heer Kern geen tijd beschikbaar te hebben gehad ook mijne brochure goed te lezen. Ware dat wel het geval, dan zou hij ontwaard hebben, dat ik eerst gekomen ben tot de keuze van Soerabaja als middelpunt der verdediging na overweging van alle factoren, welke op die keuze van invloed kunnen zijn, zoo wel uit een strategisch als uit een staatkundig en oeconomisch oog punt; en dat die overwegingen, gesteund door cijfers, nagenoeg alle zonder voorbehoud Soerabaja als centraal punt aanwezen. Het komt mij dus voor, dat iemand die bij diepgaande studie kan zeggen „de verdediging van Soerabaja d la de Greve is een ondingook de onjuistheid moet aantoonen der overwegingen, die tot een dergelijk besluit hebben geleid, of wèl tegenover die verschillende beweeg gronden argumenten moet stellen welke zóó klemmende nadeelen van het stelsel aantoonen, dat deze al de opgesomde voordeelen in de schaduw stellen. Dit laatste tracht de heer Kern met éénrargu- ment te doen, door de eischen in herinnering te brengen door Napoleon I gesteld en door hem geformuleerd in de volgende be woordingen: „Pour défendre un pays, il faut que la situation ou vous placez votre armée présente assez de fond, que le théatre des operations soit assez profond, afin de pouvoir manoeuvrer, se rallier et faire sa retraite." Maar ook hieruit blijkt, dat den heer Kern onopgemerkt is gebleven, wat een blik op de kaart van de residentie Soerabaja hem geleerd zou hebben en wat hij ook in mjjne brochure had kunnen lezen. De strategische stelregel van den grooten meester, dat een diepte in operatieruimte noodzakelijk is, dat de vijand tot eene groote lengte van operatielijn moet worden gedwongen, deze regel is door mij wel degelijk in 't oog gehouden. Het is waar dat Soerabaja aan de kust gelegen is; het is ook waar dat wij slechts rekening te houden hebben met een aanval van eene groote maritieme

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 60