48 gedacht worden, wanneer men in het geringe aantal troepen te gemoet komt door eene permanente versterking der stellingde daaraan verbonden kosten kunnen dus ook hier niet worden ontgaan. De bedoelde stelling aan de Pinggit heeft bovendien het groote nadeel, dat de terugtochtsweg naar Magelang in zeer ongunstige richting achter den uitersten rechtervleugel loopt, zoodat, mocht de aanvaller dien rechtervleugel terugdringen, de verdediger zoo goed als zeker afgesneden wordt van zijn natuurlijken terugtochtsweg. Maar al was de stelling bij Pinggit voldoende verzekerd, ook dan levert de verdediging van de Kedoe niet de noodige waarborgen. Terecht zegt de heer Koster, dat bij het verdedigingsstelsel reke ning moet gehouden worden met den geest der bevolking. Zoo ergens een opstand dier bevolking waarschijnlijk en voor ons gevaarlijk is te achten, is dit het geval in de Vorstenlanden. Nergens op Java is de invloed der hoofden op de bevolking zoo groot als hier; nergens zal er bij een opstand op groote schaal de samen werking zoo groot zijn als hier, waar onder de leiders minder kans van verdeeldheid bestaat, daar zoo niet de vorsten zelve, toch licht een der leden der vorstelijke huizen zich aan het hoofd der beweging kan stellen. Bovendien zal bij een aanval des vijands op de Kedoe een opstand in de Vorstenlanden zoo veel waarschijnlijker zijn, omdat de vijand hierbij aan de opstandelingen de hand zal kunnen reiken en hen een directen steun zal kunnen verleenen. Welk een groot gevaar zal nu die opgestane bevolking voor de verdediging opleveren, wanneer do stelling, die in front door den Europeeschen vijand wordt aangevallen door de opstandelingen, gesteund door detachementen van den Europeeschen vijand, in den rug bedreigd wordt. Al onze magazijnen en inrichtingen achter de stelling zullen nu eene krachtige directe bescherming vereischen ten koste van de bezetting der hoofdstelling. Hierbij is nog een groot nadeel te releveeren. Van Semarang loopt door het door den vijand bezette terrein en door de in opstand gekomen landstreek de spoorlijn van de Indische Spoorweg Maatschappij deze lijn heeft in tegenstelling van de aansluitende staatsspoorwegen breed spoor, zoodat het onmogelijk is het rollend materieel dier maatschappij verder dan Djokdja terug te trekken. Komen die land-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 63