51 De volgende optische seinmethoden zijn thans bij ons in gebruik. A. het seinen met Morse-teekens B-B volgens het gewijzigde stelsel Vreede; C- n B volgens het Algemeen Seinboek voor alle naties; D. met alarmseinen. Het seinen met Morse-teekens geschiedt door gebruik te maken van vlaggen of schijven aan stokken en Mangin-toestellen bij dag en van flambouwen, seinkisten en Mangin-toestellen bij nacht. Daarbij worden dan de punten en strepen van het Morse-letterschrift aange duid door korte en lange slagen (met de vlaggen of schijven aan stokken en de flatnbou wen) of door korte en lange lichtflikkeringen (met de seinkisten en de Mangin-toestellen). Het seinen volgens het gewijzigde stelsel Yreede geschiedt over dag met vlaggen of schijven aan stokken, des nachts met flambouwen, of wel met de stelling of den seinpaal voorzien van schijven voor den dienst bij dag en bij nacht kan deze seinmethode dan toegepast worden door aan de schijven lantaarns te hangen. De onder C en D genoemde wijzen van seinen zullen hier buiten beschouwing gelaten worden, daar zij voor algemeen gebruik bij het leger minder toepasselijk zijn; de eerste door de eigenaardigheid van het gebruik van een seinregister, dat meer geschikt is voor communi catie tusschen schepen of tusschen schepen en den wal, de tweede door de groote onvolkomenheid van het stelsel. Het seinen met Morse-teekens wordt alleen beoefend door de telegraafafdeelingvoor de groote massa der Europeesche geniesol daten eischt het aanleeren van het Morse-schrift veel tijd, dien men gemeend heeft nuttiger te kunnen gebruiken tot oefening in andere takken van den geniedienst. De telegrafisten hebben de kennis van dat schrift toch noodig voor de bediening van de electrische telegraaf. Bij het seinen volgens deze wijze worden, bij het gebruik van vlaggen en flambouwen, de punten en strepen aangeduid door het bewegen van den daaraan bevestigden stok; de seingever houdt dien met het ondereinde in de linkerhand voor het midden van het lijf, de linkerarm benedenwaarts en bijna gestrekt; met de rechterhand

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 66