53 In het geval, dat men zonlicht toepast, bedient men zich van een heliostaat; dit is een uurwerk, op welks as zich een spiegel bevindt, die met deze as nagenoeg juist met de zon mededraait, tengevolge waarvan de van dit hemellichaam op den spiegel vallende lichtstralen achtereenvolgens naar andere spiegels teruggekaatst worden die stralen worden daarna door een dubbele lens doorgelaten en zijn dan op verren afstand zichtbaar. Een klep geeft ook hier gelegenheid, evenals bij de seinkist, het licht door de lens te doen schijnen of het te onderscheppen. Aan den toestel is ook een kijker verbonden, waarvan de stand zoodanig geregeld wordt, dat de as van den kijker evenwijdig is met de as van den bundel lichtstralen, die door de lens uittreedt. Een punt, waarop de kijker behoorlijk gericht is, zal dan ook licht ontvangen van den seintoestel. Met seinkist en Mangin-toestel kan men slechts twee teekens geven door het licht kort of lang te doen schijnen, waardoor punten of strepen worden aangeduid. De punt duurt één tel, de streep vier tellen, de tusschenruimte tusschen twee letters van één woord of cijfers van één getal duurt zes tellen, die tusschen de woorden, getal len en leesteekens twaalf tellen. Yoor verdere details omtrent deze wijze van seinen wordt naar de bovengenoemde Instructie voor de telegraafafdeeling verwezen. De seinmethode volgens het gewijzigde stelsel Vreede komt in hoofdzaken overeen met de daarvan in den jaargang 1891 van dit tijdschrift gegeven beschrijving door den kapitein der genie van Rouveroy van Nieuwaal. In het toepassen dezer seinwijze worden geoefend het Europeesche kader en alle Europeesche geniesoldaten, die voldoende bekend zijn met lezen en schrijven. Het seinen geschiedt met vlaggen, schijven of flambouwen aan stokken, of ook met den seinpaal. De stok wordt vastgehouden op de wijze als aangegeven voor het seinen met Morse-teekens (het ondereinde in de linkerhand) en de teekens worden gegeven door lange slagen links en rechts. Bij het seinen wordt gebruik gemaakt van de volgende seintabel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 68