61 Wat de snelheden van seinen betreft, die men in vreemde legers bereikt, daaromtrent vindt men in de Mittheilungen iiber Gegenstande des Artillerie-und Geniewesens jaargang 1893 in een artikel over de optische telegraphie in Engeland en bij het Engelsch-Indische leger het volgende medegedeeld: „Die gröszte Leistung mit kleinen Flaggen oder Heliographen besteht in zwanzig Wörtern per Minute, doch könnte dies nicht durch langere Zeit, bei sonstiger Ueberanstrengung, gefordert werden. Im allgemeinen erzielen geübte Signalleute zwölf Wörter in der Minute," waarbij een noot vermeldt: „Eine nur in England erreichte Geschwin- digkeit; sonst rechnet man per Wort eine Minute." Behalve bij het seinen met vlaggen volgens het gewijzigde stelsel Vreede, staat dus de snelheid bij ons niet achter bij de in het buiten land bereikte, Engeland alleen uitgezonderd. Het Vreede-stelsel, zooals dit bij ons in gebruik is, heeft echter de voordeelen van gemakkelijk aangeleerd te kunnen worden en een voudig te zijn in het gebruik, terwijl de teekens voldoende verschil len om vergissingen tot de zeldzaamheden te doen behooren; het verdient dus aanbeveling middelen toe te passen, om de vlugheid van seinen te verhoogen (zie boven). De verkregen snelheden kunnen nu vergroot worden: a. bij het seinen met vlaggen volgens Yreede door een der lange slagen bij voorkeur den slag rechts te vervangen door een korten slag. b. bij het seinen met den seinpaal door de schijven niet meer dan noodig is te doen rijzen en dalen. c. bij het seinen met seinkisten en Mangin-toestellen (Morse-tee- keDs) door te stellen: 1 streep 3 punten tusschenruimte tusschen letters, cijfers, etc. 3 punten idem tusschen woorden, getallen, leesteekens 6 punten. Hierdoor zal de snelheid van seinen met bijna de helft toenemen, en zal men dus ongeveer 2 woorden van 5 letters gemiddeld per minuut kunnen overseinen. (Daar de tegenwoordig geldende voorschriften omtrent de wijze van optisch seinen met Morse-teekens, althans voor zoover betreft den

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 76