62 betrekkelijker! duur der teekens eu tusschenruimten, gebaseerd zijn op de onderviuding met Europeesche geniesoldaten opgedaan vóór het bestaan van de telegraafafdeeling, is het te verwachten, dat proefnemingen met het personeel van de telegraafafdeeling andere resultaten zullen opleveren, daar de telegrafisten, door hunne grootere geoefendheid in het lezen van Morse-schrift, veel vlugger zullen kun nen opnemen. Juist dat vlugge opnemen leverde vroeger de moeie- lijkheid op.) Een enkel nadeel, verbonden aan het gewijzigde Vreedestelsel, is het bezwaar, dat ondervonden wordt, als men berichten in geheimschrift er mede wil overseinen (1). Wel zou men desnoods dagelijks een andere seintabel kunnen gebruiken door de letters te verplaatsen op verschillende wijzen, maar dan gaat het voordeel van het gemakkelijk aanleeren voor een goed deel verloren. Bij het seinen geven zoowel als bij het opnemen moet men dan de seintabel voortdurend raadplegen, daar juist die herhaalde veranderingen aanleiding zullen geven tot vergissingen. Wat nu den afstand aangaat, waarop de hier beschouwde sein- methoden toegepast kunnen worden, daarop heeft de helderheid van de lucht zeer veel invloed, n.l. van de atmosfeer tusschen de stand plaatsen van seingever en waarnemer. Voor de seinen bij avond spant de Mangin-toestei (met petroleumlampje) de kroon, daar hier mede gegeven seinen op 18 en zelfs nog op 26 KM. met het onge wapend oog kouden worden opgenomen. De grootste afstanden, waarop tot dusverre geseind is geworden met de bij ons gebruikelijke seinmiddelen, zijn: (1) Dit bezwaar spruit voort uit het gemis van een teeken voor de i, en van een enkel teeken voor de letter x.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 77