63 Ten slotte zij hier nog vermeld, dat het plan bestond in het vorige jaar een proef te nemen met het seinen met den Mangin- toestel op 35 KM. afstand; wegens het vertrek van de helft der telegraafafdeeling naar Lombok is dit plan niet door gevoerd. Meermalen heb ik twijfel hooren opperen, of voor ons het gebruik van optische telegraphie op zulke groote afstanden wel ooit noodig zal zijn. Zeer zeker is het, dat de optische telegraphie eene bijzon dere beteekenis heeft voor legers, welke bestemd zijn in het gebergte te strijden, in tegenstelling met die, welke hoofdzakelijk in vlak terrein of heuvelland moeten optreden. De communicatie van den commandant met de detachementen, alsook tusschen colonnes onderling, zal in het gebergte door optische telegraphie veel gemakkelijker zijn dan door eenig ander middel. De Engelschen hechten ook, vooral voor hunne oorlogen in Afrika en SEINMIDDEL. Afstand in KM. Wijze van waarneming. Toelichtingen. Mangin-toestel (zonlicht). Idem (lamplicht over dag). Idem (lamplicht bij avond). (26 8 (12 4.5 26 Met kijkers. Ougewap. oog. Met kijkers. Ongewap. oog. Ongewap. oog. Zeer vermoeiend voor den waarnemer. Zelfs bij niet bepaald heldere lucht. Seinpaal (schijven van 0.85 M. in 't vierkant). 18 3 Met kijkers. Ongewap. oog. Seinpaal (schijven voor zien van rijtuiglantaarns). 12 4.5 Met kijkers. Ongewap. oog. Seinkisten. 4.5 Ongewap. oog. In de laatste jaren werd met dit seinmid- Groote vlaggen (2 M. in 't vierkant). Middelsoort idom. (1.2 M. in 't vierkant). Kleine idem. (0.6 M. in 't vierkant). I2 (4.5 (12 (3 4.5 (0.6 Mei kijkers. Ongewap. oog. Met kijkers. Ongewap. oog Met kijkers. Ongewap. oog del geen proef genomen op grootere afstanden. Vermoedelijk is de ma ximum afstand dezelf de als die, waarop rij tuiglantaarns bruik baar zijn (seinpaal).

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 78