64 Azië, een groot gewicht aan goed geoefende seiners en waarnemers voor de optische telegraphie. Zoo wordt o.a. vermeld, dat in den oorlog in Afghanistan het volgende bericht met den heliograaf verzonden werd: „Van generaal Watson, Shalozan, aan kapitein Connolly, Pievar Kotal: Gebruik de telegraaf zoo min mogelijk; de heliograaf werkt nauwkeuriger. Uwe telegrammen gaan naar Kurrum en zijn bij het overbrengea verminkt geworden." In Soeakin (1885) had men optische, zoowel als electrische telegraafgemeen8chap. Terwijl de telegraaflijn telkens verbroken was, bleef de eerste over de geheele linie intact. Er waren 12 stations, die de verschillende legerplaatsen met het hoofdkwartier en onderling en met de basis in Quarantaine-eiland verbonden. Tusschen 5 en 23 Maart passeerden dagelijks gemiddeld 64 officieele dépêches het station New House te Soeakin. Den 246n Maart werd het tot dien tijd verstoorde telegraphische verkeer weder geopend, doch dadelijk weer door den vijand verstoord. De directeur van den telegraafdienst ver zond bij deze gelegenheid het volgende telegram: „De commandeerende generaal staat er niet op, dat de telegraphische verbinding behouden blijft, daar de heliograaf zoo goed werkt." Onbetwistbaar kan dus ook voor ons de optische telegraphie van veel belang zijn. Mocht het mij gelukt zijn door het bovenstaande eenige belang stelling in dezen tak van den dienst der genietroepen op te wekken, dan is mijn doel voor een deel bereikt. C. de Waal, luit -adj. bij het korps genietroepen. Malang30 April 1895.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 79