68 terwijl hierbij tevens bedacht is het bezwaar van opvoeren, waaitoe deze kanonnen, vooral de 12 cM. K., zich nog het best leenen. 111. Débarkement. Aangaande het debarkement van het personeel valt niets bijzonders op te merken en zal dan ook slechts stilgestaan worden bij het ont schepen van het artilleriematerieel. Tot het debarkeeren van het zwaar geschut is steeds gebruik gemaakt van de drijvervlotten of van het prauwvlot. De kanonnen van 12 cM. A en 12 cM. K. werden gerold over twee ribben, die aan den verbindingsbalk van het vlot werden vast gesjord met een tusschenruimte van 1 a 1,5 M.; ook wanneer de ribben niet vastgesjord werden op den verbindingsbalk van het vlot ging het debarkeeren en later het embarkeeren gemakkelijk; er moest echter, met het oog op de voortdurende beweging van het vlot, een groot stuk der rib (3 a 4 dM.) over den balk heenschieten; op dezelfde wijze werden zij tegen het strand opgewerkt en eerst daarna opgelegd. De mortieren werden glijdende langs twee ribben op dezelfde wijze als hiervoor vastgesjord van het vlot gebracht. De afstand der ribben was zoodanig gekozen, dat de mortieren gleden langs de tappen en de monding. Op het strand zijnde werden zij gesleept over beddingplanken tot aan de oplegplaats. De affuiten werden zonder de raden glijdende over twee ribben van het vlot gelaten, terwijl aan het strand dadelijk de raden werden aangestoken. Het is geprobeerd de affuiten met de raden langs bedding planken te lossen, doch dit is gebleken meer bezwaren op te leveren dan de eerstaangegeven methode. Het debarkement van het geschut en de affuiten en stoelen kon bijna in zijn geheel geschieden bij kalme zee en leverde dan ook weinig bezwaar op, moeilijker giDg zulks evenwel met de munitie. In den beginne kon de munitie, zooals zij verpakt was, gelost worden met behulp der vlotten. De niet te zware kisten werden, al naargelang van het gewicht, door twee of vier man van het vlot gelicht en op het strand gedragen; dikwijls werd, om de kisten van het vlot te dragen, gebruik gemaakt van een of twee ribben (vlak naast elkaar geplaatst),

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 83