69 die van het strand af tegen het vlot waren geplaatst, de kisten werden dan van het vlot op de balken geplaatst, gleden (terwijl zij door kanonniers, links en rechts van de ribben opgesteld, werden vastgehouden) dan zoover naar beneden dat de kist gemakkelijk kon worden aangevat en verder op het strand gedragen; op deze wijze voorkwam men het boven de macht werken der kanonniers. De vlotten werden daartoe zoover mogelijk op het strand gesleept. Toen evenwel de zee onrustiger begon te worden, moesten de vlotten vrij van het strand blijven en lagen vast aan een anker op zoodanigen afstand buiten het strand, dat het vlot vrij met de golven kon op en neergaan. Het debarkement begon toen reeds moeilijker te worden en het van het vlot lichten der kisten onmogelijk. Daarom werden de kisten op het vlot geopend en de projectielen stuk voor stuk aan den wal gebracht. De tonnen met kardoezen konden evenwel nog goed en zonder gevaar voor nat worden aan strand worden gebracht. Ook deze wijze van lossen werd gaandeweg ondoenbaar, daar door de steeds sterker wordende branding een voorkomen van overslaan van golven onmogelijk was. Toen is men er toe overgegaan de projectielen en kardoezen door sloepen aan den wal te brengen en ze van daaruit op het strand te dragen. De zware kisten, waarin de projectielen verpakt waren, werden in de sloepen geopend en de projectielen een voor een er uitgenomen. Kisten, die niet al te zwaar waren, werden wederom op de wijze zooals hierboven is aangegeven, langs ribben glijdende door kanonniers aangevat en aan wal gedragenwel moesten de meuschen hierbij dikwijls tot hun middel in het zeewater staan, doch daar tijd in zulke momenten geld was, was vlug lossen van munitie de hoofdzaak. Wel heeft men getracht de kisten in haar geheel uit de sloepen te brengen, doch het gevaar, dat de manschappen ze in zee zouden laten vallen (hetgeen ook een paar keer gebeurd is), heeft daarvan doen afzien. Deze wijze van lossen is altijd gevolgd kunnen worden, uitgezonderd op enkele dagen dat de branding te hevig was. Toen is gebruik gemaakt van de transportdrijvers. Deze wijze is evenwel zeer tijdroovend, terwijl men veelal nog niet zeker is dat de munitie droog aan den wal komt. Ook de hoeveelheid die men in een keer

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 84