70 aan strand kon brengen, is veel te gering naar verhouding van den tijd, dien man er voor besteden moet. Het debarkement is steeds eeD onderwerp van ernstige overweging geweest en was zelfs in den tijd, dat de zee nog kalm was, veler krachten eischend en tijdroovend. Tijdens het debarkeeren met behulp van sloepen is nagenoeg altijd de hulp van de marine inge roepen, daar deze sloepen zich het best leenden voor het beoogde doel en de Pakketvaartmaatschappij haar sloepen niet dan noode afstond en bovendien haar sloepen, veelal door gebrek aan bemanning en mindere soliditeit, niet zooveel diensten konden bewijzen. Het prauwvlot der maatschappij heeft evenwel uitstekende diensten bewezen en eigende zich door zijn grooter drijfvermogen en zijne inrichting bijzonder goed voor het gestelde doel. IV. Opvoeren naar de posten van geschut en materieel voor batterijbouw. De posten, dia na de overvalling achtereenvolgens werden opgericht, zijn met uitzondering van Kalé alle met zwaar geschut bewapend geworden. Zoo spoedig mogelijk werd het geschut opgevoerd, om op de posten in batterij te worden gebracht. De kanonnen van 12 cM. A. werden daartoe in de marsch- tappannen gestreken en daarna aan den belegeringsvoorwagen gekoppeld. Een balanceerlijn of trekreep, al naargelang voorradig was, werd aan de trekoogen van den belegeringsvoorwagen bevestigd, zoodanig dat de losse einden nagenoeg even lang waren. Dit voertuig werd voortbewogen door dwangarbeiders, die zich gelijkelijk over de beide losse einden verdeelden, terwijl een tweetal zich aan den dissel boom plaatste om het voertuig te besturen. Langs den grooten weg en over niet te grooten afstand waren 30 dwangarbeiders per stuk voldoende. Daar waar de weg moeilijker was, of de afstand aanmerkelijk grooter, was het gewenscht een 40 a 50-tal dwangarbeiders per stuk in te deelen. Per stuk werden dan tevens mede opgevoerd de bedienings- en laadgereedschappen, de kist tot onderdeelen en de wiggen. Op deze manier zijn de kanonnen van 12 cM. A. steeds vervoerd en konden zij op alle posten gebracht worden. De zwaarste trek

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 85