71 was door de S. Djankok; dan werd ook steeds het aantal dwang arbeiders versterkt. Toen eenmaal de ijzeren brug over deze rivier klaar was, is hiervan gebruik gemaakt om de rivier te passeeren. De kanonnen van 12 cM. K. werden aan den belegeringsvoor- wagen gekoppeld op dezelfde wijze vervoerd als de kanonnen van 12 cM. A. Slechts een keer is een kanon van 12 cM. K., door 10 paarden getrokken, opgevoerd en wel naar Sekarbela. Dit was den dag na het oprichten van dien post, toen er niet voldoende koelies waren. Om het kanon de kleine slootjes te doen passeeren werd een draagbare brug meegevoerd, welke vele diensten heeft bewezen; later bij de bewapening van Pagasangan-Oost waren alle waterleidingen, die den transportweg sneden, door de genie overbrugd. De galangans waren afgestoken, zoodat het overtrekken van de sawah geen bezwaar opleverde. Dat kanon is op deze wijze gebracht naar Kalé, van waar het den volgenden dag door Sasakkers is opgevoerd naar Sekarbela. De mortieren van 20 cM. met stoelen zijn steeds vervoerd met de onderstellen der gekoppelde voorwagens van de veldbatterij. Hiertoe werden mortier en stoel, ieder afzonderlijk, flink vastgesjord op het onderstel van voor- of achterwagen. De voor- of achterwagen werd zoo dicht mogelijk bij den mortier of stoel gereden, nadat deze recht overeind waren gezet, en de dissel- of langboom zooveel noodig gelicht. Daarna liet men zachtkens strijken, zoodat zij gedeeltelijk op den voor- of achterwagen rustten. Na goed vastgesjord te zijn, werd de dissel- of langboom neergehaald en tevens mortier of stoel gelicht. "Vervol gens werd mortier of stoel zooveel noodig vooruit of achteruit gebracht in verband met de voorwichtigheid van het voertuig en daarna defini tief bevestigd. Ter voorkoming van beschadiging waren planken op de onderstellen vastgemaakt. Een normale bespanning van 6 paarden kon het voertuig aldus beladen gemakkelijk naar alle posten brengen. Slechts bij hooge uitzondering is voor het opvoeren van een stoel, ter verwisseling van een defect geraakte op een der posten, weieens gebruik gemaakt van de karren van den trein. Deze wijze voldeed evenwel minder goed en zou geheel onbruikbaar geweest zijn op eenigszins moeilijk terrein, terwijl de gekoppelde voorwagens door alle terreinen te gebruiken waren. De Coehoornmortieren, die aanvankelijk op de posten waren geplaatst

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 86