72 om het terrein te verlichten, werden steeds door dwangarbeiders gedragen. Het opvoeren van den veldbok met toebehooren is meestentijds ook geschied op de onderstellen der gekoppelde voorwagens. Een enkele maal is gebruik gemaakt van dwangarbeiders om hem overtebrengen van den eenen post naar den anderen. Het beddinghout en de gereedschappen voor batterijbouw werden eveneens op de onderstellen der gekoppelde voorwagens vervoerd, daartoe werden de beddingplanken en ribben op de onderstellen geplaatst en stevig aan den voor- en achterwagen vastgesjord, zorg dragende dat de achterpaarden niet gehinderd werden. Een enkele maal zijn ook de dwangarbeiders gebezigd om het beddinghout te dragen, waartoe twee man voor elke rib of beddingplank werden aangewezen. De gereedschappen werden op het beddinghout gesjord of wel per kar van den trein opgevoerd. V. In batterij brengen. Op alle posten is, zoodra besloten was tot het bezetten, de plaats bepaald waar de batterij zou komen, opdat den volgenden dag begonnen kon worden met het inrichten der emplacementen en het in batterij brengen van het geschut. Op de posten Kapitan, Aroeng-Aroeng, Sekarbela en Pagasangan-Oost kwam het geschut in bastions of binnen de posten zelf, terwijl op Mataram-Poeri, Padjang en Karang-Bedil afzonderlijke werkjes daartoe zijn aangelegd. Te Mataram-Poeri kwam de mortier van 20 cM. in een geschutstand, welke met een caponnière aan de benting verbonden was (op de Noorderface)te Karang-Bedil en Padjang is op de Oosterface van de benting een bastion uitgebouwd, hetwelk voor den frontmuur lag. Deze werken waren noodzakelijk door de hooge muren, die een er over heen vuren onmogelijk maakten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 87